Libo-li kompot?

Měsíc říjen byl v naší školce provoněný krásnou vůní jablíček, hrušek a švestek. Hned několik našich tříd se v různých dnech vydalo do přírodní učebny, kde máme krásné venkovní ohniště uzpůsobené pro vaření venku. S dětmi jsme nejprve probrali sezónní ovoce, ochutnali jej, poznávali hmatem, čichem a různými způsoby výtvarně ztvárnili. Poté se děti více (ti starší) či méně (ti nejmenší) účastnily přípravy ovoce na vaření - omytí, krájení.. Nyní si už stačí zajít do kuchyně pro velký kotlík, poklici a naběračku, poprosit pana školníka o rozdělání ohně a jdeme na to! Celou dobu dbáme na bezpečnost všech a s dětmi průběžně kontrolujeme a ochutnáváme (opatrně!) vařící se kompot. Hovoříme o užitečnosti ovoce, jeho využití. Do kotlíku nyní přidáme ještě špalíček skořice. Dodá kompotu nezaměnitelnou chuť (a my víme, že u nás na ni nikdo nemá alergii). Slazení není až tak nutné (ani zdravé), zralé ovoce je krásně sladké samo o sobě. Děti jsou nadšené, celou naší zahrádkou se line opravdu nádherná vůně - je to zvláštní směsice spadaného listí, vůně dýmu z ohně prolínající se se sladkou vůní ovoce. Myslím si, že jsme nejednomu kolemjdoucímu rozvířili chuťové pohárky..:). A výsledek? Hotový kompot byl opravdu skvělý. Jednoduchý, ale chuťově úžasný "dezert", který si děti , ale i dospělí, velmi pochvalovali. V chuti kompotu byl cítit podzimní ohníček, na kterém se vařil a dodal mu tak jedinečnou chuť. V neposlední řadě byl velkým přínosem hřejivý pocit hrdosti dětí ze spolupodílení se na vaření. A ponaučení pro příště? Rozhodně větší kotlík..:) Dobrou chuť!

Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1Libo-li kompot? 1