Květen je čas smrkových výhonků☺

5. 6. 2020

Naše školička má na své zahradě malou smrčinu s maringotkou. Proto se můžeme každý rok pustit do sběru smrkových výhonků, a dělat z nich hustý sirup, který je velmi léčivý.

Sirup ze smrkových výhonků

Suroviny:

výhonky ze smrkových větviček(do 5 cm)
krystalový cukr
citrony
pětilitrová, třílitrová lahev nebo i litrové láhve
kus plátýnka
potravinová fólie a gumička

Postup přípravy receptu

Do 5ti litrové lahve dáme 5ti cm vrstvu výhonků, které nejprve propláchneme studenou vodou a tím je zbavíme nečistot, zasypeme cukrem a na něj 2 kolečka citronu, opět 5ti cm vrstvu výhonků....a tak pokračujeme až je láhev plná, převážeme ji potravinovou fólií a zagumičkujeme (fóĺie umí dobře přilnout, v tom případě ani gumičku nemusíte dávat, jen fólii dejte dvakrát přes sebe). Lahev dáme na okno na slunné místo, kde jí necháme 2-3 týdny, pak se začne tvořit hustá šťáva, kterou přes plátýnko scedíme, slijeme do lahví a dáme na chladné místo (i lednice).

Poznámka

Sirup je na průdušky, kašel, zvyšuje imunitu, rozpouští hleny,zmírňuje revma, tiší bolesti končetin, svalů a záněty šlach, podporuje prokrvení kůže. Užívá se 1 polévková lžíce každé ráno. Sirup má velmi příjemnou chuť a výborný je také proti kašli!

A hlavně - vše múžete dělat s děmi v podmínkách mateřské školy. Lze použít i výhonků z borovice☺.