Kutilka

27. 2. 2023

Naše MŠ v Řestokách tradičně před vánoci organizuje Kutilku - prodejní výstavu výrobků dětí ze školky, jejich rodičů a dalších ochotných dobrovolníků se šikovnýma rukama. Vždy se sejde velké množství krásných výrobků a velká část se prodá. Výtěžek pak používáme pro nákup vybavení pro děti – loni to bylo nové zahradnické vybavení včetně dvou pracovních vozíků na zahradu, letos to jsou po domluvě s dětmi nové venkovní sportovní potřeby a hry – odrážedla, minigolf, kroket, badmintonové pálky, balóny. Děti ve školce do Kutilky vyrábí hodně jedlých dárků – marmelády, sirupy, pečený čaj, bylinkové čaje, ochucené soli, pečeme preclíky. Používáme co nejvíce plody z naší školní zahrady, od jara do podzimu vždy najdeme ke sklizni nějaké bylinky, květiny, bobule a ovoce. Děti se starají o celý proces výroby – nasbírají plody, omyjí je, připraví a zpracují třeba na marmeládu. Na hotovou marmeládu namalují etikety a sklenici ozdobí. Děti jsou pak na své dílo velmi hrdé. Mohou také rozhodnout, jak vynaložíme s částí zisku z prodeje. Letos se děti rozhodly nakoupit krmivo do Pohádkové zahrady – azylu pro týraná a opuštěná zvířata v Pardubicích a svůj dárek zde osobně předaly.