Krok za krokem se Skutečně zdravou školou v MŠ Malínek Liberec

31. 3. 2019
Mateřská škola Malínek, Liberec, Kaplického 386, přísp. org

Krok za krokem se Skutečně zdravou školou v MŠ Malínek Liberec

V naší mateřské škole se po dobu zapojení do programu Skutečně zdravá škola událo tolik pozitivních změn v oblasti kvality stravování, že bychom mohli napsat malou příručku „Krok za krokem se SZŠ“.

Začátky byly velmi těžké, jelikož nám chyběl nadšený tým zaměstnanců školní jídelny, který by se s námi, novým směrem vydal. Situaci se postupně podařilo změnit. Kuchařky, které vařily bez zájmu o dobrou věc – odešly. Pracovité síly zůstaly a školní jídelnu posílila nová paní kuchařka, která vaří skvěle.

MŠ se tedy s nadšením zapojila do programu SZŠ. Když se nám začalo dařit, nastala v MŠ organizační změna, která nečekaně a nepříjemně zasáhla úvazky zaměstnanců školní jídelny.  V té  době jsme právě dosáhli na bronzový certifikát. Chvilku jsme váhali, jak dál. Trpělivost je však nesmírně důležitá. Vydrželi jsme a nyní sklízíme vytoužené ovoce. Úvazky se podařilo navýšit. Máme stabilní a skvělý tým zaměstnanců školní jídelny, učitelek i provozních zaměstnanců, kteří jsou programem nadšeni a podporují jej.

Vedoucí školní jídelny a kuchařky se vzdělávají v oblasti stravování, pečlivě se zaměřují  na výběr surovin a kvalitu jídelníčku. Rodiče program podporují - připravujeme 2x ročně ochutnávkové odpoledne (svačin, salátů, nápojů i hlavních jídel). Máme nový konvektomat. Příprava pokrmů se tím výrazně zkvalitnila. Paní učitelky podporují klíčové kompetence a dovednosti dětí směrující ke zdravému životnímu stylu. Např. formou ekoprojektů, prožitkovými aktivitami - jako je pěstování a vaření, návštěva farmy ad.  Výrazná změna v MŠ nastala také u sladkostí. Např. oslavy narozenin již nejsou v duchu bonbónů a klasických dortů pro kamarády.  Daří se nám to měnit. Děti např. přinesou svým kamarádům  muffiny z celozrnné mouky s ovocem, které doma s mamkou upekly;  připraví pro kamarády ovocné ježky aj. překvapení. Paní učitelky zase s dětmi suší křížaly a vyrábějí „Zdravé bonbónky“  -   ovocné šnečky ze sušených ovocných placek. Prostě se nám daří a jdeme pomalými krůčky ke stříbrnému certifikátu.

Mgr. Jitka Reindlová