Jsme hrdí na systém našich rodičovsko-žákovských ochutnávek ve školní jídelně

Na naší škole funguje věříme, že jedinečný systém ochutnávek jídel ve školní jídelně organizovaný akční skupinou SZŠ. Kvalitu jídla hodnotí rodiče i žáci, nezávisle na sobě a ve stejný den, protože jsme si vědomi toho, že chutě a názory malých a velkých se mohou lišit. Původně se ochutnávek účastnili pouze rodiče, ale zapojení dětí nám přijde klíčové pro jejich často odlišné názory, budování odpovědného vztahu k jídlu a jejich vědomí, že věci mohou ovlivnit.

Ochutnávky probíhají každý měsíc a  členové akční skupiny SZŠ se střídají v odpovědnosti za jejich organizaci. Datum ochutnávky stanovuje zodpovědný člen akční skupiny SZŠ dle svých možností a jídelníčku (snažíme se chodit na potenciálně „problematická“ jídla). Zvolené datum komunikuje přímo i přes třídní důvěrníky zájemcům z řád rodičů a dětem ze třídy, která se na začátku školního roku na daný měsíc přihlásila. Školní jídelna je naprosto mimo tuto komunikaci a ochutnávkách dopředu neví (naše školní jídelna si zakládá na tom, že se nebojí kontroly ze strany rodičů v jakýkoli den J.

Ve zvolený den obdrží žáci i rodiče od zodpovědného člena akční skupiny SZŠ jednostránkový hodnoticí formulář, který jim pomáhá neopominout důležité věci a hodnotit veškeré aspekty školního stravování. Žáci a rodiče ochutnávku absolvují odděleně, rodiče typicky v 11:45, aby nezatížili chod jídelny ve špičce, žáci ve své přirozené pauze na oběd. Rodiče i děti obdrží od paní kuchařek malý talířek se vzorky všech (typicky tří) jídel na jídelníčku. Vezmou si vzorky všech nápojů, sednou si společně ke stolu a ochutnávají a hodnotí do formuláře. Nakonec zavolají vedoucí školní jídelny a své hodnocení s ní proberou. Tyto diskuse jsou díky vstřícnému přístupu paní vedoucí vždy velmi otevřené a zúčastnění se snaží hned na místě hledat lepší řešení. Nakonec paní vedoucí napíše své stanovisko do formuláře. Rodiče i děti odevzdají vyplněné formuláře zodpovědnému členovi akční skupiny SZŠ. Ten k nim napíše komentář a pověsí na webové stránky. Akční skupina SZŠ je projedná na své nejbližší schůzce.