Jde to! Děti si vyrobily jogurt.

10. 1. 2022

Je skvělé, když si rodiče udělají čas a přijdou dětem do školky představit své povolání. Jeden takový program si pro děti v MŠ Semínko přichystala jedna "naše" maminka, jejímž povoláním je vymýšlet, vyvíjet a zavádět do výroby nové jogurty.

Ve školní jídelně Semínka maminka ve spolupráci s paní kuchařkou přichystala pro děti "výrobnu jogurtů" - spousta nádobí, teploměr, indukční vařič, mléko, jogurtové kultury, skleničky ... vše, co je potřeba na fermentování. Seznam jsme dostali v předstihu, mohli jsme se v kuchyni připravit, suroviny si přinesla maminka sama.

Nejprve se děti z ručně kresleného obrázku dozvěděly celý proces - mléko od krávy (kozy, ovce) až po jogurt.  Pak už se pustily do přípravy - nalít mléko do hrnce, přivést k varu, míchat, měřit teplotu. Pak zchladit na 45 stupňů, přidat zdravé bakterie (kultury) prospěšné pro naše střeva, míchat, přelít do skleniček, zavřít do konvektomatu na 40 minut a 60 stupňů. Pak nechat v teple odpočívat 8 hodin, poté přendat do lednice.

A druhý den na svačinu už se ochutnávalo!

Děti si také mohly namíchat jogurt podle vlastních chutí - na výběr byl ovčí, kozí nebo kravský, který si smíchaly s oříšky, domácím džemem nebo čerstvým ovocem. Děti krájely, míchaly a zdobily. A bavilo je to. Hlavně bylo príma, že se děti podílely na takové dospělácké práci a následně si ještě pochutnaly!

Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1Jde to! Děti si vyrobily jogurt. 1