Jánská slavnost - poznávání bylinek

Každá slavnost má své téma. Naše slavnosti navazují na tradice středoevropské kultury a jsou vždy vyvrcholením období spojeného s určitým tématem.

Na začátku léta máme svatojánské období, které nám připomíná, jak krásné je ve světě kolem nás neustále nacházet drobné i větší zázraky a kouzla.

A tak se jako již tradičně žáci naší první až čtvrté třídy zúčastnili Jánské slavnosti, kterou pro ně společně zorganizovala třída pátá - tedy děti, jejich rodiče a učitelé. Slavnost začala svatojánskou pohádkou, která dětem přiblížila čtyři mocné živly a jejich vlastnosti. Připomněly dětem, co nám přinášejí do života a jak s nimi mohou spolupracovat.

Bylo připraveno velké množství stanovišť, kde si děti vyzkoušely rozličné dovednosti, znalosti z přírody, odvahu a jemnou motoriku.

Mezi jednotlivé úkoly patřilo např. vázání kytiček a věnečků z levandule, shazování špalíků, chůze po laně vodou, následování zvuku nástroje poslepu, tvoření obrovských bublin a mnoho dalších.

Dvě stanoviště se přímo věnovala poznávání bylinek a jejich používání v praxi. Stanoviště s “babkou kořenářkou" ve skvělém podání žákyně 5. třídy bylo o seznámování se s rozličnými druhy bylinek. A stanoviště navazující, které už měla s další žákyní na starosti jedna z maminek, bylo pak o přiřazování názvů jednotlivým bylinkám, které si děti zapamatovaly, a o upřesňování jejich používání v běžném životě (viz. video ukázky...:) Bylinky byly poskytnuty našimi rodiči.

Ke konci slavnosti na všechny čekala odměna v podobě domácích napečených dobrot a velkého množství ovoce a zeleniny od rodičů žáků.

Kromě nových znalostí si děti v rámci této slavnosti podpořily důležité vlastnosti a schopnosti: trpělivost, sebejistotu, spolupráci, organizaci své práce, vzájemnou komunikaci, respektování druhého.

Hanka Murphy, rodič, a Helena Štěpánková, paní třídní učitelka 5. třídy

Text byl částečně použit z Výroční zprávy školy z roku 2014/2015.