Jak to u nás začalo?

15. 10. 2016
Mateřská škola Malínek, Liberec, Kaplického 386, přísp. org

Skutečně zdravá škola v naší  MŠ Malínek v Liberci.

Proč jsme se zapojili do plnění programu SZŠ?

Na naší mateřské škole se  vařilo chutně a z pohledu mnoha rodičů také dobře.  Převládala  však klasická  česká kuchyně a typická jídla školních jídelen.  Jídelníček nám začal připadat nevyvážený,  přestože jsme naplňovali „Spotřební koš“.  Jídelníček byl málo pestrý, vařily se často omáčky, používaly polotovary, nápoje obsahovaly  příliš cukru, aj. Spotřební koš navíc nedokázal sledovat skladbu potravin, kterou by skutečně sledovat měl (zmíněné polotovary, cukry v hotových výrobcích aj.)

Začali jsme vnímat, že je potřeba udělat ve stravování a jídelníčku na naší mateřské škole zásadní změnu  a začali hledat program a směr,  který by nám ve stravování vyhovoval.  Psal se školní rok 2013/2014. V té době jsme také poprvé slyšeli o programu  Food For Life Partnership – FFL ve Velké Británi. Snažili jsme se najít nějaký podobný program i u nás a díky seznámení s iniciativou Skutečně zdravá škola jej našli.

Realizovat první kroky bylo velmi těžké, jelikož jsme přes nadšení rodičů, učitelek a  hospodářky narazili na velký nezájem kuchařek naší MŠ. Dalším problémem byli dealeři potravin, kteří neustále atakovali školní jídelnu se „Zaručeně skvělými polotovary aj.“

Naše nadšení pro změnu nějaký čas setrvávalo na mrtvém bodě. Velký zlom nastal díky personálním změnám ve školní jídelně. Teprve tehdy jsme si uvědomili, že pokud někdo nevaří  s láskou, zájmem  a chutí – nemůžeme chtít nic měnit k lepšímu.

Psal se rok 2014/2015 a naše mateřská škola začala podporovat a plnit program Skutečně zdravá škola škola (SZŠ).

Jaké nastaly změny?
1. Podpora zdravého stravování a zdravého talíře  se stala nedílnou součástí programu školy ( ŠVP )což se významně odrazilo i v práci učitelek s dětmi.

2. Máme skvělé a  nadšené kuchařky, které vaří s láskou a hlavně jinak ( za směšný plat )

3. Máme kuchařky i učitelky, které se v oblasti stravování vzdělávají, navštěvuji strav. kurzy

4. Změnila se kompletně skladba jídelníčku, nepoužíváme polotovary, děti pijí téměř neslazené čaje nebo vodu, 1x týdně zařazujeme domácí freshe (mrkev, červ.řepa, jablko),oblíbený je losos,pomazánky z červené řepy, cizrny, celerový salát s jablkem, luštěninový salát,  ovocné a zeleninové talíře, místo bonbónů – sušíme ovoce aj.

5. Realizujeme pravidelně odpolední dílničky  zdravého stravování “Malá hospodyňka“.

6. Realizujeme pro rodiče “Rautové ochutnávky v naší SZŠ Malínek“ – pomazánky, čerstvé  freshe, netradiční moučníky, které v MŠ dětem vaříme.

7. Podporujeme program SZŠ mezi rodiči a veřejností „ Chceme zdravé děti“

8. Daří se nám čím dál více spolupracovat s našimi dodavateli – není to zatím jednoduché

9. Jsme na cestě k bronzovému certifikátu