Jak jsme přestali sladit čaj

„Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ je známé pořekadlo, které platí i v případě výživy a zdravého životního stylu.

V naší mateřské škole nabízíme dětem zdravou výživu v kombinaci s dostatkem přirozeného pohybu.

Snižujeme spotřebu cukru a tím chráníme naše děti před obezitou, která způsobuje nemalé zdravotní obtíže.

Cukry neboli sacharidy dodávají tělu energii, kterou dokáže tělo rychle využít. Jsou též nezbytné pro správné fungování mozku. Sacharidy jsou velkou skupinou. Některé z nich náš organismus využije rychleji (jsou rychleji stravitelné a využitelné – jednoduché sacharidy). Naopak jiné formy cukru musí organismus napřed rozložit na tzv. „jednoduché“. Teprve poté je tělo schopno je dále využít. Z tohoto hlediska je jejich konzumace pro organismus méně vhodná.

Do skupiny jednoduchých sacharidů patří přirozeně se vyskytující cukr, který je obsažený například v cukrové řepě, ovocný cukr nebo hroznový cukr. Jednoduché sacharidy dětí dostávají každý den ráno formou ovocné mísy, plné vitamínů, které chrání před nachlazením.

Nepoužíváme umělá sladidla, ani výrobky, které je obsahují. Nekupujeme slazené mléčné dezerty, sladké pečivo ani jiné sladkosti. Sladká jídla zařazujeme maximálně 2× měsíčně a připravované pokrmy již nedoslazujeme. Usilujeme o spolupráci s rodiči - zvláště v rámci dětských oslav v MŠ.

Nápoje podáváme pouze neslazené. Děti mají denně k dispozici neslazený ovocný čaj, vodu s citronem, mandarinkou, okurkou či 100% ovocný mošt, který mírně ředíme pitnou vodou.  Z naší bylinkové zahrádky trháme čerstvou meduňku a citronovou mátu, kterou si vodu také dochucujeme.

Možná si kladete otázku, jak se nám podařilo namotivovat děti k pití nedoslazovaných nápojů. Jistě, celý proces provázela řada pochybností a dlouhých úvah, zda děti tuto změnu přijmou a zda nedojde k náhlému zhoršení jejich návyků v oblasti pitného režimu. Zvažovali jsme různé varianty od postupného ubírání cukru, po doslazování stévií. Nakonec jsme se přes všechny naše vnitřní pochybnosti jednoho dne odhodlali čaj neosladit. Napjatě jsme vyčkávali jak tento ”pokus” dopadne.
 V jednoduchosti je krása  a s nápovědou: „Vše co žije, vodu pije“ možná již tušíte odpověď na vaši otázku...

Ano, děti takřka nezaznamenaly změnu. Ty které dávaly přednost pití vody, pijí vodu nadále, ale zájemců o čaj (i když neslazený) neubylo. Zpětně si musíme si přiznat, že přestat sladit nápoje nebylo jednoduché spíše pro nás dospělé.

Jak jsme přestali sladit čaj 1Jak jsme přestali sladit čaj 1Jak jsme přestali sladit čaj 1Jak jsme přestali sladit čaj 1