Jak děti z MŠ Hudcova vynášely Morenu

Zvyk vynášení Smrtky je velmi starý, pochází z doby daleko před křesťanstvím. Jeho smyslem je rozloučení se nejen se zimou, ale také se vším trápením, které nás sužuje, s dlouhými nocemi a se vším špatným, co v životě prožíváme. Smrtka měla různá označení, říkalo se jí Morana, Mořena, Smrtka, Smrťák, Mařena, Morena či Smrtholka.

Letošní Smrtná neděle připadla na 17. března 2024. A tak jsme se právě v tomto týdnu vydali průvodem s Morenou v čele k rybníku, kde jsme ji za zpěvu písní vhodili do vody. Zpět už vedlo průvod Lítečko, které představuje jaro.

Teď už jen můžeme doufat, že jsme tento pohanský rituál provedli správně a nechali tak symbolicky společně s Morenou odplynout po vodě vše, co si do nového jara nechceme brát.

Petra Špačková a Lenka Karandysczewská, učitelky MŠ Hudcova

Jak děti z MŠ Hudcova vynášely Morenu 1