Hodovníček - oslava darů Země

30. 9. 2020

Ve čtvrtek 24. září jsme v Lesokruhu společně s rodiči slavili Hodovníček, naši podzimní slavnost. Přípravy začaly hned ráno. Nejdřív proběhly generálky našeho hudebního a divadelního souboru, následovalo převedení známého přísloví Bez práce nejsou koláče (ani chleba) do reality: děti odvažovaly kvásek, mouku (kterou namlel mlýnek ze zrní už včera), vodu, sůl i kmín a míchaly v mísách základ těsta na chleby. Těsto musely dohníst ruce průvodkyň, pro dětské ručičky je to přece jen hodně těžká práce. Z kousků těsta děti vytvořily bochánky tak akorát veliké, aby se vešly do ozdobených papírových pytlíků. Zatímco se po obědě nakynuté chlebíky pekly v troubě, předškoláci nakrájeli zeleninu na kotlíkovou polévku z dýně a mrkví, které vyrostly na našich záhoncích. Po třetí hodině se začali scházet hosté včetně pana starosty, který nás navštívil poprvé a byl mile překvapen tím, že jsme poměrně „normální“ :) Hodovníčkovou slavností každý rok děkujeme Matce Zemi za to, že nám dává vše, co potřebujeme. A protože v úterý nastala podzimní rovnodennost, což je čas vhodný k zastavení se a zamyšlení nad tím, co je dobré nechat odejít a očistit tak své tělo, srdce i mysl, provedli jsme očistný rituál pomocí šalvějového dýmu. Po meditativní chvilce nastal čas pro zpěv písní Čížečku, čížečku, Pěkně děkujem a Děkujeme za to jídlo. V divadelním představení O veliké řepě se dědečkovi s pomocí babičky, vnučky, několika pejsků, kočičky a myšek podařilo vytáhnout řepu ze země. Děti předaly maminkám a tátům vlastnoručně vyrobený voňavý chlebík a mohli jsme se vrhnout na dílničky a dobroty, které na hodovníčkovém stole vypadaly jak přehlídka úžasných receptů pro novou kuchařku. Při dílničkách jsme vyráběli náhrdelníky z křídlatky a jeřabin, bramborové hlavy s očima vystřiženýma z časopisů a čepicí z „licháčů, malinké mandaly ze slaného těsta zdobené přírodninami nebo velkou mandalu plnou barev podzimu. Rovněž jsme měli možnost vyzkoušet si, jak bylo v minulosti nelehké vymlátit zrní z klasů pomocí cepu. Slavnostní a přátelská nálada se linula zahradou Lesokruhu až do pozdního odpoledne a my se už teď těšíme na další slavnost – oslavu Dne stromů :)