Férová snídaně 2020 v Lesokruhu

11. 5. 2020

I v 21. století se totiž na Zemi dějí věci, které mají návaznost na původní kolonizaci světa, kdy ekonomický rozvoj a prosperita světa na Západě jsou postavené na zneužívání chudých lidí v zemích globálního Jihu. Tlak na snižování nákladů jak ze strany spotřebitelů, kteří chtějí nakupovat za co nejnižší ceny, tak ze strany obchodníků, kteří chtějí maximalizovat své zisky, způsobuje, že těm, kteří mají s pěstováním nejvíc práce, zůstává nejmíň peněz. A proto vznikl systém certifikace fair trade, který dává drobným pěstitelům možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Tito pěstitelé dostávají za svou kávu, banány nebo kakao spravedlivě zaplaceno, plodiny pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou místo na plantáž jít do školy :)

Jak férové výrobky poznat? Buď podle značky FAIRTRADE©, kdy pěstitel, dovozce i zpracovatel pod touto značkou pravidelně prochází nezávislým auditem ověřujícím shodu se standardy Faitrade International, nebo GEPA, EZA, Libero Mondo či Traudcraft, což jsou členové organizace WFTO (World Fair Trade Organization), kteří procházejí audity jen náhodnými a jejich práce je založena hlavně na důvěře.

Smysl má nakupovat nejen férově zaplacené výrobky ze světa, ale taky dávat před velkými potravinářskými firmami přednost malým českým farmářům a pěstitelům. A to nejen jednou za rok, ale každý den :)

Průvodci, rodiče a děti z Lesokruhu doma snídali např. domácí termix z bio tvarohu z Farmy Držovice, farmářské smetany od volně pasoucích se krav z Rodinné farmy Mikoláš (Krhanice) a fair trade čokolády, nebo ovesné lívance, bílý jogurt, rozvar z piletických jahod, domácí nutelu z lískových ořechů, domácí ghí a fair trade čokoládu, či bábovku z máku a mléka od krávy z Ledců, domácích vajíček, mouky ze mlýna v Korunce u Číčové a oleje z Českého Ráje a k ní fair trade maté z Brazílie a kakavíčko z fair trade kakaa. Co jsme nenakoupili "u sousedů" přijelo díky platformě Scuk.cz až k nám do školky :)

Férová snídaně 2020 v Lesokruhu 1Férová snídaně 2020 v Lesokruhu 1Férová snídaně 2020 v Lesokruhu 1