Farma Slapsko a Kveteto - za podpory Nadace ČEZ

11. 5. 2022

3. 5. časně ráno zastavil autobus u školy. Školkové děti ve věku 5-6 let spolu s žáky 7.-9. ročníku ZŠ se vypravili do obce Slapsko. Zde sídlí rodinná Minisýrárna manželů Hladíkových. Právě tady jsme odstartovali náš projekt “Na den farmářem”, který je podporován nadací ČEZ. Farmáři nás přivítali a pozvali na pastvinu plnou krav, koz a kůzlat. Zde se odehrálo tolik zážitků! Dojili jsme krávu, krmili kozy i dokrmovali kůzlata mlékem, chovali je a mazlili se s nimi. Před odjezdem jsme ještě objevili další domácí zvířata, která jsme měli šanci hladit a mazlit - morčata, králíčky, kočky i psy.

Hodina a půl utekla jako voda. Nadojené mléko dostáváme s sebou jako suvenýr. Opět nasedáme do autobusu a přejíždíme do Leštiny. Obce, kde sídlí další rodinná farma, tentokrát s rostlinnou výrobou. Zde jsme se rozdělili do tří skupin. První z nich měla za úkol nasbírat bylinky - pěstované na záhonech i volně se vyskytující, saláty a jedlé květy pro výrobu oběda. Děti z druhé skupiny měly za úkol nařezat čerstvé květiny a uvázat z nich kytice, kterými jsme si vyzdobili slavnostní tabuli. Poslední skupina se zaměřila na výsadbu. Děti se učily sázet semínka i sazeničky zeleniny. Ta až vyroste, přivezou nám ji farmáři do školní jídelny a my si na ni pochutnáme! :-)

A víte, jak jsme završili tak krásné zkušenosti a prožitky z farem? Přeci úžasným chuťovým zážitkem. Honza Čulík se svým přítelem kuchařem nám uvařili jemný bramborový krém s bylinkami zjemněný čerstvým kravským mlékem. Jako druhý chod jsme měli halloumi burger s asijským salátem, bylinkami, jedlými květy a krémovými dipy. Lahoda!

Děkujeme všem zúčastněným a moc se těšíme na další spolupráci! :-)