"Dešťovka pro Sluníčko"

Děti z ekotýmu při prohlídce zahrady došly k závěru, že když budeme chtít více kytiček a jedlých keřů, musíme zalévat. A tak si děti uvědomily, že zaléváme pitnou vodou a to se jim nelíbilo. Navštívili jsme pana školníka a poprosili ho, jestli by nevymyslel řešení, jak dostat vodu z nádrže pod školkou. Ten společně s panem instalatérem vytvořil projekt na rozvod dešťové vody, který nám na další schůzce ekotýmu představil.

A tak jsme uspořádali schůzku velkého ekotýmu, na které děti maminkám projekt přiblížily a provedly je po zahradě společně s panem školníkem. Ten maminkám dovysvětlil realizaci projektu. Společně jsme se pak dohodli na uspořádání Velikonočního jarmarku. Všechny maminky měly přínosné nápady.

Na schůzce s rodiči jsme vytvořili plakát na Velikonoční jarmark s názvem Dešťovka pro Sluníčko. Jedna maminka nám udělala návrh pozvánek a plakátů, které nechala i vytisknout. Také jsme si dohodli, že při příležitosti jarmarku budeme prodávat kávu a zdravé občerstvení.

Ve školce jsme společně s dětmi vyráběli výrobky, které jsme poté prodávali. Do vyrábění se zapojilo i několik rodičů a přátel školky.

Návrh realizace se pohyboval okolo 40 000,- Kč. Z našeho pohledu se jednalo o velkou částku, kterou jsme si mysleli, že nemůžeme vybrat. Rozhodli jsme se proto oslovit pana starostu, se kterým jsme si dali schůzku na obecním úřadě, kde mu děti představily projekt „Dešťovka pro Sluníčko.“ Dále jsme se rozhodli navštívit i místní kompostárnu, kde jsme také požádali o finanční příspěvek. Při této příležitosti měly děti možnost si kompostárnu prohlédnout.

12.4. se konal ve školce Velikonoční jarmark aneb Dešťovka pro Sluníčko. Výrobků na prodávání jsme měli spoustu. Prodávali jsme zápichy do květináčů, keramické výrobky, přírodní výzdobu z březových větviček, malovaná vajíčka a papírové velikonoční ozdoby. Maminky společně s dětmi napekly velké množství zdravého mlsání. V den konání akce si všichni společně s voňavou kávou a domácí limonádou na všem pochutnali. Jarmark se nám nad očekávání vydařil, protože se vybralo o kousek víc než bylo třeba.

Dne 20.dubna proběhly za pomoci rodičů výkopové práce pro rozvod trubek na zalévání. Této akce se zúčastnilo kolem 30 rodičů. Pan starosta se postaral o pitný režim a jeden tatínek se postaral o catering - po práci jsme si pochutnali na guláši, žebírkách, křidýlkách, zeleninových salátech a jako dezert následoval raw-čokoládový dort.

Následující den 21.dubna přijel pan instalatér. Společně s panem školníkem zbývající práce dokončili během dvou dní. Připevnili kouhoutky, zakopali trubky a bezpečně zapojili čerpadlo.

22. dubna na Den Země děti provedly kontrolu, zda voda teče ze všech kohoutků a od té doby můžeme zalévat dešťovou vodou.