Den s dětmi, rodiči a prarodiči u nás na zahradě MŠ

26. 5. 2017

Konečně nastal ten den, na který jsme se všichni moc těšili. 25.4.2017 od 15 hodin se u nás na zahradě konal ,,Den s dětmi, rodiči a prarodiči na školní zahradě". Na tento den jsme se všichni moc těšili. Hned ráno jsme s dětmi a paní kuchařkou dělali občerstvení pro naše hosty. Každá třída dělala jinou pomazánku, na výběr byla pomazánka ředkvičková, mrkvová a pažitková. Děti samy mazaly celozrné bagety a potají ujídaly :). Když bylo vše hotové, vrhli jsme se na krájení zeleniny (lilek, cuketa, mrkev, rajčátka, jarní cibulka...). Zeleninu jsme ochutili bazalkovým pestem, které jsme si sami vyrobili. Dalším úkolem, který nás čekal, byla příprava úkolů. Na papírové tabulky jsme napsali zhruba 18 úkolů - mezi nimi bylo například: Sázení bylinek, stavění foliovníku, vytrhávání plevelu z chodníčku, sekání trávy, úklid zahrady po zimě, sázení zeleniny - květák, brokolice, rajčátka, kedlubny, hrášek, lesní jahody a podobně, hrabání trávy a další aktivity. Když byly tabulky hotové, šli jsme po zahradě všehno rozmístit. Děti nosily bylinky, vozily hlínu v kolečku, lepily úkoly na daná stanoviště. Nakonec jsme připravili kolečka, nářadí, rukavice, igelity a vše potřebné na jedno místo, aby rodiče a prarodiče měli vše na viditelném místě.

A pak to konečně začalo! Rodiče s prarodiči chodili postupně do školky, byli vybaveni nářadím - motorová pila, krumpáče, rýče, rukavice, kleště, lopaty, kbelíky a tak dále.. Bylo neuvěřitelné vidět, jak se všichni vrhli do práce s nadšením, úsměvěm a radostí udělat něco, pro dobrou věc. Komunikace s rodiči a prarodiči probíhala na velmi dobré úrovni, nechtěli jsme v celé akci mít chaos a proto jsme vytvořili stanoviště, abychom měli přehled, kde se co odehrává. Vše probíhalo podle plánu. Měli jsme radost, protože počasí nám také přálo :-) Kdo dodělal úkol, mohl se povozit na poníkovi, kterého nám na tento den poskytla maminka, která figuruje v ,,Akční skupině zdravého stravování". Paní Vlčková vozila děti v zadní části zahrady, kam se děti s radostí odebíraly.

O celé akci jsme informovali také v ,,Libereckém zpravodaji", kde nám vyšel článek. Byli jsme velmi překvapeni, když se otevřely vrátka do naší zahrádky a přišla dáma, která se o této akci dozvěděla právě přes zpravodaj.  O celé akci nám poté napsala i příjemný email, který zde přikládám:
V Libereckém Zpravodaji jsem si přečetla článek "Týden s prarodiči v Pastelce", kdy se zmiňovaná mateřská školka zapojila do Týdne s prarodiči na školní zahradě. Tuto celostátní akci pořádala iniciativa Skutečně zdravá škola. I když mám vnučku ve zcela jiné mateřské školce, po předchozím telefonickém rozhovoru s paní ředitelkou MŠ Pastelka jsem se v úterý 25. dubna 2017 rozjela do Ostašova. Zde od 15 hodin na zahradě školky panoval čilý ruch a přicházely stále další rodiče i prarodiče malých školkařů a školkařek. Kromě úklidu zahrady se také sázely bylinky. Já jsem přinesla sazeničky medvědího česneku a po nalezení vhodného stanoviště jsem je vysadila poblíž potůčku v odlehlé části zahrady. Pak jsem využila ochoty několika chlapečků, kteří odváželi na zahradním kolečku vypletou trávu, a pomáhala jsem jim obsah koleček vysypat do kompostéru. Jedna maminka s sebou vzala nádherného poníka, takže každé děcko mělo možnost se na zahradě na něm projet.Úžasná také byla spolupráce dětí s paní kuchařkou - společně vytvořily honosnou tabuli s ovocem, grilovanou zeleninou, čajem,  jednohubkami s několika druhy pomazánek a uzeninou s chlebem, kterou si mohli hladoví "brigádníci" opéct na ohništi, které udržovala paní ředitelka. K obohacení švédského stolu jsem přispěla čerstvými, umytými listy medvědího česneku. Všude vládla příjemná jarní atmosféra, plná štěbetání dětí, pracovního ruchu malých i velkých brigádníků, a dokonce i počasí vydrželo navzdory předpovědi a nezmokli jsme. Bylo to velice vydařené odpoledne, na které budou všichni zúčastnění jistě rádi a ještě dlouho vzpomínat.
Dagmar Neumannová

Tento email nás velmi potěšil, proto jsme se rozhodli, že ho zveřejníme i zde. Na akci jsme pozvali i Českou televizi, která naše pozvání bohužel odmítla, nejspíše z důvodu časové vytíženosti. Mrzelo nás odmítnutí, ale nenechali jsme se zastrašit, vytvořili jsme si video z akce podle svého gusta :-) odkaz na video bude pod tímto článkem, jelikož sem nešlo nahrát.

Už teď se těšíme na další akci, která bude probíhat v naší školce, ohlasy rodičů a prarodičů byly úžasné, již teď se nás ptají, kdy se bude podobná akce opět odehrávat :-)

MŠ PASTELKA, OSTAŠOV

Ochutnávka fotek, další foto najdete v našem videu :-)