DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ

20. 5. 2019

Zaregistrovali jste, že minulý víkend proběhla celostátní akce "DNY OTEVŘENÝCH ÚLŮ"? My ano, díky malšické včelařce pí Romaně Punčochářové, která nás do svých úlů pozvala. Víkend byl určen pro veřejnost, děti z naší mateřské školy a 1. stupně základní školy si mohly díky vstřícnosti paní Punčochářové úly prohlédnout již ve čtvrtek a v pátek.

A jak akce probíhala? Co nového se děti dozvěděly? Paní Punčochářová je moc milá a ochotná. Začala vyprávěním o historii - děti slyšely nové pojmy - brtník, brtnící, klát, košnice atd...Pak také poznaly co je medná kráva, z které strany správně přistupovat k úlu. Do samotných úlů také mohly nahlédnout. Paní Punčochářová vyprávěla o včelí královně, o trubcích, dělnicích. Ale také o tom, že telefony nedělají včeličkách dobře. Takže jsme si mohli vyfotit jen pár obrázků a telefony rychle uklidit. Z naší skupinky nikdo včelí žihadlo nedostal, tak jsme byli rádi. Jedna paní učitelka ale s takovou památkou odešla.

Po prohlídce úlů jsme přešli do zázemí - zde děti viděli stroj na výrobu medu, zkusili si odvíčkovávání, ti zvědavější se stále na něco ptaly.....Dál nám paní Punčochářové sdělila, co všechno z jejich medu připravuje ona sama a které další produkty vznikají v dílnách jejich kamarádů včelařů. V zázemí nás také čekala ochutnávka medu spolu s medovými perníčky a dalšími pochoutkami.

Vloni se paní Punčochářová zúčastnila výstavy medu a z této výstavy se odnesla krásné 2. místo v kategorii jednodruhové květové medy. Je vidět, že se o své včeličky dokáže vzorně postarat.

Na závěr dostaly všechny děti malý dárek - malou skleničku medu. Někdo netrpělivě ochutnával již po cestě do školy, ostatní děti se těšily, až si namažou chléb s máslem a medem.

Tak co? Najdete si příští rok "svého" včelaře a spolu s dětmi ho navštívíte? Určitě to stoji za výlet.....

DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1DEN OTEVŘENÝCH ÚLŮ 1