Chodba trošku jako zahrada

V letech 2020-2021 proběhla rekonstrukce školy a stavba nové MŠ.

Celý tento covidový rok jsme se učili v náhradních prostorách Obecního domu. V září 2021 jsme se vrátili do nových prostor školy, které byly nádherně čisté, bílé, voněly novotou. V rámci rekonstrukce však nebylo plánováno vybavení školy. Použili jsme vlastní starší nábytek z Ikei do třídy, chodba zůstala prázdná. A protože to je prostor dětí, chtěli jsme to nechat na nich.

Pan architekt David Kotek, s kterým jsme navázali spolupráci, prostory zná velmi dobře, neboť jeho ateliér se podílel na prvotní architektonické studii, ze které se při zadání projektové dokumentace na rekonstrukci školy a výstavby MŠ vycházelo. Slovo dalo slovo. Architekt David Kotek si vyslechl přání dětí, společně tomu pak dali papírovou podobu se i všemi detaily, jako je například autorský podpis. Finance byly samozřejmě omezené, ale díky sdružení rodičů Sluníčko, jsme mohli dětem tento „přepych“ dovolit.

Jeden z požadavků dětí byly květiny ze stropu, což byl oříšek. Ale úkolu jsme se zhostili myslím na výbornou.  Zakoupená křesílka jsou dostatečně široká na to, aby se tam vešly i dvě děti. Nejvíce si užívají polštářků a dek. Místo obrazu (protože jsme se nemohli shodnout, jaký typ obrazu by zde visel) jsme pověsili dětem velké zrcadlo. Děti zde rády o přestávkách baletí. Chodba hlavně slouží dětem, rády zde tráví čas, setkávají se zde žáci obou tříd, povídají si. Myslím si, že zde mají kousek zahrady. Zeleň prostor nádherně oživuje. V době vyučování zde najdou klid na soustředění se. Je zde spousta knih, v kterých si děti čtou.

Naše škola je malotřídní, tzn. že se v jedné třídě učí dva i tři ročníky, a tak chodba někdy poslouží jako třída. Díky proskleným dveřím má učitel přehled o tom, co se děje „venku.Chodba před rekonstrukcí byla plná děr, visely zde sítě, dveře byly staré. Celkově nás těší proměna celé školy, ať už zvenku či zevnitř. Voní novotou, i když už má 120 let.