Byla jedna řepa…

2. 11. 2020
Mateřská škola Malínek, Liberec, Kaplického 386, přísp. org

Naše školková řepa nebyla pouze jedna a nevyrostla nám na zahrádce, jak se zpívá ve známé písničce, ale to vůbec nevadí. My jsme si řepy vypěstovali ve školce v truhlících na balkóně, a protože jsme se o ně od počátku dobře starali, vyrostla nám veliká, převeliká…

Každá třída z naší školky se postarala o to, aby upekla „něco“, co bude řepu obsahovat. V Beruškách upekli slané sušenky se semínky, v Koťatech kuličky s kokosem a ořechy a ve Slůňatech cukroví z řepy. Děti s nadšením pomáhaly připravovat těsto, krájet, vykrajovat, zdobit…Na závěr týdne jsme uspořádali velkou hostinu. Co myslíte, která třída vyhrála? Pro děti nebyl důležitý druh těsta, ale jejich tvar. Vyhrála tedy u chlapců autíčka a u dívek srdíčka. Mezi dospělými zvítězily slané křupavé sušenky bez ohledu na to, jaký měly tvar.

V naší školce máme také velmi šikovné paní kuchařky. Ty se postaraly o to, aby nám po celý týden, kdy jsme si o řepě povídali, četli, zpívali a hráli, uvařily jídla, ve kterých se řepa vyskytovala. Byla to grilovaná zelenina s řepou, sekaná s řepou, boršč s řepou, noky s falešným špenátem z listů řepy, fresch s řepou, pomazánka s řepou a buchta s řepou.

Již nyní přemýšlíme, jakou zeleninu si vysadíme příští rok, a těšíme se, jak ji zase společně zpracujeme.

Byla jedna řepa… 1Byla jedna řepa… 1Byla jedna řepa… 1Byla jedna řepa… 1Byla jedna řepa… 1
Zpět na výpis