Mezinárodně oceňovaný program, který vaší škole zajistí kvalitní stravování a vzdělávání o jídle. Pomůžeme vám a zviditelníme váš úspěch.

Proč se zapojit

 • Jak na zdravější a udržitelnější stravování ve škole - školení pro kuchařky a pedagogy
  Nejnovější poznatky: nové pojetí receptu, jídelníčku a aktivního učení...
  více
 • Pomůžeme zvýšit kvalitu vaší školní jídelny
  Objednejte si u nás Analýzu školní jídelny - zahrnuje sběr dat, jejich zpracování a doporučení. 
  více
 • Podporujeme školy na jejich cestě k udržitelnému stravování
  Zlepšujeme školní stravování a wellbeing dětí ve stovkách škol. 
  více

Kvalitní stravování a vzdělávání dětí o jídle

 • Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné, zdravé a připravené z kvalitních surovin.

 • Školy pomáhají dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. .

 • Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a znalosti, dovednosti, postoje a kompetence nutné pro udržitelný život..

 • Rozvoj hodnot a dovedností

  97 % zapojených škol říká, že program Skutečně zdravá škola pomáhá v žacích rozvíjet nové dovednosti, hodnoty a postoje, které povedou k udržitelnějším společnostem.

 • Prožitkové vzdělávání

  90 % zapojených škol tvrdí, že realizace programu Skutečně zdravá škola umožňuje zavádění a využívání pedagogických postupů orientovaných na zážitky.

 • Čerstvé lokální suroviny

  86 % školních jídelen po zapojení do programu více využívá čerstvé, sezónní suroviny od lokálních a regionálních producentů.

Další důvody, proč se zapojit

Zvýšíte atraktivitu vaší školy

Splněním kritérií získáváte certifikát, prokazující, že se vám podařilo zásadně zlepšit kulturu stravování ve vaší škole.

Certifikát Skutečně zdravá škola dokládá:

 • Pomohli jste vašim dětem a žákům radovat se ze školního oběda a obohatit vzdělávání ve třídě o praktické učení na školní zahradě, návštěvy farmy a lekce vaření.
 • Přispěli jste k rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu.
 • Pomohli jste jim získávat dovednosti advokátů změny, jejichž angažovanost se může přenášet i do jejich rodin.
 • Váš úspěch vám pomůžeme náležitě zviditelnit.

7 kroků k ocenění

Podporují nás osobnosti

Program Skutečně zdravá škola podpořilo několik desítek známých osobností.

 • Lukáš Hejlík

  Situace se v českých školách lepší, však jsem jich s LiStOVáNím navštívil spoustu, nicméně ten standart je stále tak nízký. Děti opouští školy s odporem k masu, upínají se maximálně jen na kuřecí. Stravování se bojí, netěší se na oběd. Je to vlastně jako s tím učením. Tedy, když se škole daří zaujmout žáky při hodinách, bylo by moc fajn, kdyby je dokázali potěšit i na oběd.

 • Jsem táta a profesionální kuchař. Jako rodič si přeji, aby má dcera a její spolužáci dostávali každý den pestrou nabídku chutných a nutričně vyvážených pokrmů uvařených správnými kulinářskými technikami z čerstvých surovin. Aby se do školní jídelny těšili. 

  V rámci programu Kulinářské umění vzděláváme a trénujeme profesionály v gastronomii od studentů až po zkušené kuchařské profesionály v restauracích včetně školních jídelen. V kuchyních školních jídelen jsem strávil spoustu hodin. Za svou letitou praxi jsem se převážně setkal s kuchaři a kuchařkami, kteří svou práci dělají zodpovědně a srdcem. 

  Jako kuchař a lektor si přeji, aby měli kuchaři a kuchařky ve školních jídelnách možnost pravidelně se vzdělávat a rozvíjet. Aby byli za svou práci adekvátně ohodnoceni. Práce ve školní jídelně je náročná a společensky nedoceněná. Proto vítám a podporuji projekty jako je Skutečně zdravá škola. 

 • Dagmar Havlová

  „Dříve jsem nebyla zvyklá se v jídle omezovat, nyní už se snažím vyhýbat například masu a bílému pečivu – potravinám, které jsou hůře stravitelné. Jídlo mám však stále velmi ráda, užívám si různých chutí i barev.

  Ke zdravějšímu stravování jsem se však musela „dopracovat". Jsem ráda, že se stav školních jídelen zlepšuje – také díky iniciativě Skutečně zdravá škola roste počet vzdělávacích zařízení nabízejících nejen zdravé, ale i chutné a pestré obědy, které děti dokážou ocenit. I já to oceňuji, neboť si uvědomuji, že kvalitní potraviny vyjdou dráž a s rozpočtem pak není snadné hospodařit. Pokud si ale děti už ve školním věku vštípí správnou životosprávu, budou o krok napřed.“

 • Moje milovaná babička říkávala: „Zdravý člověk má spoustu přání. Nemocný jen jedno."

 • Přemek Forejt

  Co se týče mé postavy, tak nejdu úplně příkladem, ale myslím, že je to těmi návyky, které jsem si ve škole neosvojil. Ve školních jídelnách mi nikdy moc nechutnalo, a proto si myslím, že je potřeba s tím něco udělat. Když se na to podívám zpětně, bral jsem to spíš jako ,,jídlo za TREST". Děti by měly mít super jídlo z kvalitních surovin a hlavně by se na nich nemělo šetřit. Já mám malou dcerku, takže mi přirozeně záleží na tom, jak se stravuje. Proto jsem se rozhodl podpořit projekt ,,Skutečně zdravá škola".

Všichni podporovatelé

Pomůžeme vám stát se Skutečně zdravou školou

Chcete ukázat, že děláte fantastickou práci při zvyšování kvality školního stravování a vzdělávání o jídle? Nejste v tom sami. Poskytneme vám veškerou podporu a zdroje, jež vás dovedou k získání certifikátu Skutečně zdravá škola nebo školka.

Školy registrované v programu získávají tuto podporu a zdroje:

Chci Skutečně zdravou školu

Registrujte vaši školu do programu ještě dnes a vydejte se na cestu ke Skutečně zdravé škole.

2 400 Kč / rok Registrovat školu do programu Proč je nutný roční poplatek?