Skutečně zdravá škola získala granty od Ministerstva zemědělství

30. 1. 2021

Spolek Skutečně zdravá škola získal od Ministerstva zemědělství tři granty na realizaci projektů s názvem Skutečně zdravá škola – vzdělávání o ekologickém zemědělství, Zdravé a bezpečné potraviny pro děti a Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol.

Cílem projektu Vzdělávání o ekologickém zemědělství je zvýšit pozitivní vnímání ekologického zemědělství mezi dětmi a mládeží, zvýšit úroveň vzdělávání o environmentálně šetrném zemědělském hospodaření a zvýšit propojení města a venkova prostřednictvím exkurzí dětí a mládeže na ekologické vzdělávací farmy.

„V rámci projektu uspořádáme v 10 školách semináře pro pedagogy na téma "Jak na ekologické zemědělství". Uspořádáme dále exurze škol na vzdělávací ekofarmy v regionu zapojených škol a také „Školní farmářský trh“. Na vybraných školách pilotně ověříme možnost dlouhodobé komunikace mezi žáky škol a ekologickými farmáři prostřednictvím videohovoru, a zjistíme, zda v Česku fungují ekologické farmy, na kterých by školy mohly trávit "školy v přírodě", vysvětlil Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

„Obsahem aktivity projektu Bezpečné a zdravé potraviny do českých škol je intenzivní vzdělávací a osvětová činnost na téma bezpečných a zdravých potravin zaměřená na klíčové aktéry vzdělávání o zdravém životním stylu a zdravé výživě ve školách: vedoucí a zaměstnanci školních jídelen, učitelé a rodiče. V 7 školách se uskuteční vzdělávací semináře pro všechny cílové skupiny. Pro všechny zúčastněné školy vytvoříme velkoformátový infopanel s grafickým znázorněním cesty jídla z pole až na talíř a postupu školy v plnění kritérií ve vztahu k lokálnosti používaných potravin a spolupráce s místními zemědělci“, doplnil Václavík.

V rámci projektu Zdravé a bezpečné potraviny pro děti proběhne ve 3 mateřských školách celoroční vzdělávací program Hrášek nebo Ubrousek pro děti a v každé zapojené školce se uskuteční seminář pro dospělé: ředitelky, učitelky, zaměstnankyně školních jídelen, rodiče a prarodiče. Budou vytvořeny a vytištěny didaktické materiály.

Projekty budou probíhat až do konce roku 2021 díky podpoře z Ministerstva zemědělství.