Školní stravování se může podílet na rozvoji udržitelných a odpovědných forem produkce a spotřeby potravin

9. 3. 2021

(Brno, 9.3.2021) Každý rok školní jídelny vynaloží téměř 8 miliard korun za zemědělské suroviny a potraviny. Pokud jídelny začnou nakupovat potraviny zblízka od místních zemědělců a výrobců, jejich kupní síla pomůže vytvořit pracovní místa a další výhody pro místní ekonomiky, zejména ve venkovských zemědělských oblastech.

Mohlo by se zdát, že české školní stravování nemůže mít v řešení klimatické krize příliš velký význam. Nicméně více než 350 milionů pokrmů vydaných v rámci školního stravování v českých školách ročně může malými změnami jídelníčků a nákupem produktů zblízka a z udržitelných forem zemědělství výrazně snížit emise skleníkových plynů a další škody na životním prostředí. Každý rok školní jídelny vynaloží téměř 8 miliard korun za zemědělské suroviny a potraviny. Pokud jídelny začnou nakupovat od místních zemědělců a výrobců, jejich kupní síla pomůže vytvořit pracovní místa a další výhody pro místní ekonomiky, zejména ve venkovských zemědělských oblastech.

Tématem využívání jídlo zblízka ve školním stravování se bude zabývat konference, kterou pořádá spolek Skutečně zdravá škola. Online konference s názvem Jídlo zblízka ve školním stravování - výhody a překážky využívání regionálních produktů ve školním stravování, se uskuteční ve čtvrtek 18. března od 13.30 hodin. Řečníci představí inspirativní vize i příklady z České republiky i zahraničí, které ukazují, že spolupráce školních jídelen a místních producentů potravin může zásadním způsobem přispět k udržitelnému ekonomickému rozvoji venkovských regionů. 

„Veřejné stravování nabízí obrovskou příležitost pro udržitelný rozvoj místních a regionálních potravinových ekonomik, ochranu životního prostředí a snižování dopadů klimatických změn. Udržitelné systémy nákupu potravin veřejnými institucemi by mohly pomoci udržovat a rozvíjet místní potravinové iniciativy, což by umožnilo zvyšovat povědomí a zhodnocovat místní a regionální gastronomické kulturní dědictví a přispívat k vytváření pracovních míst, hospodářskému růstu a sociální soudržnosti.“, říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Přesně o to se snaží program Skutečně zdravá škola, který pomáhá ve školách rozvíjet kulturu zdravého a udržitelného stravování. Do programu zapojených 427 škol a školních jídelen spotřebuje ročně 6 700 tun potravin za 400 milionů Kč. Značná část potravin je nakoupena od regionálních producentů a dodavatelů. Pozitivní přínos programu Skutečně zdravá škola byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ČR.

„Již 99 škol plní bronzová, stříbrná nebo zlatá kritéria programu. Dvě zlaté skutečně zdravé školy jsou Mateřská škola Semínko v Praze a Mateřská škola Fügnerova Louny. Další školy v programu plní část kritérií, přesto, že současná Vyhláška o školním stravování nijak neurčuje kvalitu používaných surovin. Jídelny zvládají využívat kvalitní čerstvé suroviny zblízka i biopotraviny. Ceny stravování sice musely zvýšit, nicméně jen o 10 až 20 procent. Ceny pokrmů jsou tak stále dostupné pro většinu rodičů a z průzkumů vyplývá, že 81 až 88 procent rodičů je ochotno platit více, pokud to bude znamenat vyšší kvalitu pokrmů“, doplňuje Václavík.

Konference Jídlo zblízka ve školním stravování proběhne na platformě Zoom ve čtvrtek 18.3. od 13.30 do 15.30 hodin. Je určena pro zástupce zřizovatelů škol, vedení škol, vedoucí a pracovníky školních jídelen a tvůrce politik v oblasti veřejného stravování. Na konferenci je nutné se předem registrovat.

Kontakt:

O programu Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Školy, které se zapojí do programu Skutečně zdravá škola, do školní jídelny nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků, organizují výlety na místní farmy, integrují téma stravování a jídla do vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, nabízejí kurzy vaření pro žáky i rodiče, pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu a ve školní jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících přísná kritéria Skutečně zdravé školy. V jídelně Skutečně zdravé školy je oběd radostnou společenskou událostí v příjemné a klidné atmosféře. 

Program Skutečně zdravá škola pomáhá naplňovat mnohé ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Již 67 tisíc dětí, žáků a studentů ve 427 mateřských, základních a středních školách z celé České republiky se díky programu Skutečně zdravá škola denně kvalitněji a zdravěji stravuje a učí o principech udržitelnosti v oblasti stravování.

Programu Skutečně zdravá škola dali svoji záštitu ministři zemědělství a životního prostředí ČR. Program také doporučuje Ministerstvo školství jako příklad inspirativní praxe, stejně tak jej doporučuje Národní síť Zdravých měst jako příklad dobré praxe. Program získal 1. místo v soutěži Ceny SDGs 2018, unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v Česku. Program byl také oceněn v mezinárodní soutěži SozialMarie 2019. Více na www.skutecnezdravaskola.cz.

Zpět na výpis