Proč se zapojit?

Jak vám program pomůže změnit vaši školu a školní jídelnu k lepšímu?

Proč by se měla vaše škola zapojit do programu

Kvalitní vzdělávání pomáhá vytvářet sebevědomé a spokojení děti. Jídlo tvoří základ našeho života a naší budoucnosti, musí tedy hrát ve vzdělávání dětí klíčovou roli.

Školy mají jedinečnou příležitost pomoci dětem a mladým lidem pochopit, co je opravdové jídlo, a poskytnout jim praktické životní dovednosti. Znalosti, které během výuky děti získávají o jídle, stejně tak jako jídlo, které školy nabízejí na svačiny a obědy, pomáhají vytvářet kulturu zdravého stravování.

Zapojení do programu Skutečně zdravá škola a školka přináší výhody:

Pro vedení školy

• Zlepšuje kvalitu školního stravování, což zvýší atraktivitu školy mezi rodiči.
  • Obohacuje školní vzdělávací program o nové vzdělávací a výchovné prvky a projektovou výuku a pomáhá naplnit vzdělávací obor Výchova ke zdraví a průřezové téma environmentální výchova v RVP.
  • Zvyšuje atraktivitu školy = více žáků = více peněz do rozpočtu školy.

Pro pedagogy:

• Vytváří příležitosti a možnosti pro využití zážitkových a projektových forem učení a obohacení výuky o nové, dosud nezpracované téma – jídlo.
  • Program Skutečně zdravá škola je pro zapojené školy jednou z cest, jak naplňovat průřezové téma environmentální výchova.

Pro rodiče Skutečně zdravá škola:

• komplexně řeší školní stravování, přináší kvalitativní skok k lepšímu,
  • zlepšuje stravování dětí, což se promítá do zlepšení jejich zdraví, a tudíž i zlepšení výsledků ve škole a v chování,
  • pomáhá tvořit budoucí uvědomělé spotřebitele tím, že v mladých lidech vytváří očekávání dobrého jídla a rozvíjí jejich dovednosti a návyky, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu,
  • pomáhá dětem a žákům rozvíjet praktické klíčové dovednosti, jako je vaření, pěstování a výběr vhodných potravin z hlediska zdraví i udržitelného rozvoje.

Pro pracovníky školní jídelny:

• Zvyšuje prestiž pracovníků školní kuchyně – může získat další zákazníky mimo školu, hledající kvalitní stravování (dům seniorů, podniky apod.), poskytuje možnost prohlubování kvalifikace pracovníků školní jídelny.

Pro zřizovatele školy:

• Získání prestiže: „Zřizujeme Skutečně zdravou školu, kterou zajímá, co a jak děti jedí.“
  • Zdravá škola = zdravé děti, zdraví žáci = zdravá generace = v budoucnosti zdravé město se zdravými občany!
  • Podpora ekonomického rozvoje celého regionu: školní jídelny nakupují suroviny od místních zemědělců, potravinářů a distributorů, peníze tak zůstávají v místě.

Program Skutečně zdravá škola je ideálním doplněním dalších programů, jako jsou:

• Rodiče vítáni
  • Komunitní školy
  • Ekoškola
  • Férová škola a další

Registrujte vaši školu do programu zde