Zvítězí byznys nebo zdraví našich dětí?

17. 12. 2015

A návrh je to skvělý, odpovídá metodickému materiálu Státního zdravotního ústavu a v podstatě obsahuje vše, co už dva roky prosazujeme ve školním stravování. O to více je zarážející, že vyhlášku napadají výrobci a dodavatelé dětských mléčných výrobků a Ministerstvo zemědělství.

Návrh vyhlášky vymezuje maximální možné množství tuků a cukrů, které smějí být obsaženy v potravinách prodávaných na půdě školy - v automatech, bufetech… Vyjmenovává také zakázané látky, například umělá sladidla. Návrh vyhlášky plně respektuje metodické materiály pro školní jídelny od Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví a my jsme šťastní, že i ta naše, která už dva roky iniciativa Skutečně zdravá škola prosazuje. Konečně snad vznikne smysluplná vyhláška, která zakáže přímo ve školách propagovat a podporovat konzumaci nevhodných potravin a nápojů. Oceňujeme i to, že jsou zakázána umělá sladidla a že je zakázána reklama - bezplatného nabízení nezdravých potravin.

U výrobků zařazených do programu Mléko do škol, které jsou kritizované pro vysoký obsah cukrů (a smetanové také pro vysoký obsah tuku) je v návrhu Vyhlášky uvedena velkorysá hranice 7 g přidaných cukrů na 100 g/100 ml výrobku. V praxi to znamená, že sice neprojdou smetanové krémy typu Bobík a Lipánek pro vyšší obsah přidaných cukrů (paradoxně ne kvůli obsahu tuků - ty nejsou u těchto výrobků limitovány). Téměř všechny ostatní ochucené výrobky, včetně ochucených mlék, ale s přehledem projdou, některé budou moci výrobci i přisladit. Myslíme si, že prospěšnost mléka a mléčných výrobků nemůže být prezentována za cenu takto vysokého obsahu přidaných cukrů.

O to víc nás zaráží, že i přes tuto benevolentní hranici pro mléčné výrobky se výrobci a dodavatelé nezdravých potravin (mimo jiné i těch, které jsou aktuálně zařazené do námi kritizovaného programu Mléko do škol) bouří  a tvrdí, že vyrobit dobré potraviny podle této vyhlášky je někdy téměř nemožné. Přitom návrhovaná vyhláška neomezuje jogurty a mléko, ale přeslazené potraviny, které se snaží jejich výrobci vydávat za zdravé, přitom evidentně nejsou. Často jsou to takové, které jsou označené za ovocné, i když je tam ovoce pouze stopové množství, zato obsahují barviva, cukry dohání chuť apod.

Ministerstva zdravotnictví a školství připravila skvělý, smysluplný návrh vyhlášky na omezení prodeje takovýchto sladkostí ve školách a odborníci jej nadšeně schvalují. Vyhláška by mlékárenským společnostem ve školách zakázala prodávat smetanové krémy, jako je například Pribináček, Bobík či Lipánek, které ve skutečnosti pro své zdraví vůbec nikdo nepotřebuje.

Potravináři nyní návrh připomínkují a budou se snažit jej přepsat, jak jen to půjde. Držíme pěsti ministerstvu školství a zdravotnictví, ať se jim podaří jejich zdravý návrh obhájit.

Zpět na výpis