Zapojte vaši školu do oslav Světového dne potravin 10. – 16. října 2016

5. 9. 2016

Proč to má smysl?

• Na světě je dostatek jídla pro všechny. Přesto jeden z devíti lidí na světě trpí hlady. To je víc, než jsou všichni lidé v Evropské unii, Kanadě a USA.
  • Je to důsledkem nerovnoměrné distribuce potravin, neférových obchodních praktik a klimatické změny, kterými je postižena řada rozvojových zemí.
  • Dobrou zprávou je, že každý z nás může přispět ke zlepšení situace pomocí pěti jednoduchých kroků, např. spotřebou sezónního ovoce a zeleniny nebo podporou drobných a lokálních zemědělců.
  • Vyplatí se to dvakrát, protože to, co je dobré pro planetu, je dobré i pro naše zdraví!

Zapojte svou školu a slavte s námi v týdnu od 10. do 16. října 2016

Akci pořádá Ekumenická akademie ve spolupráci s iniciativou Skutečně zdravá škola

Školu můžete zapojit třemi způsoby

1. (VY)pěstuj planetu v jedné vyučovací hodině

Tento výukový program na 45 minut vám pomůže seznámit žáky s tématem udržitelnou spotřebou potravin.

Cílová skupina: učitelé a žáci 7.-9. tříd ZŠ a SŠ

Cíl aktivity: Žáci chápou souvislost mezi produkcí a spotřebou potravin a klimatickou změnou a chápou, že zodpovědnost leží na každém jednotlivci. Připojí se ke kampani Pěstuj planetu a Světovému dni potravin. Udělají společnou fotografii na konci hodiny.

Pomůcky:

-        video o následcích klimatické změny

-        pracovní list, báseň, leták, obrazové podklady, bubliny s pěti kroky kampaně

Fotky tříd, kde hodina proběhla, se nahrají na facebook/web školy s #pestujplanetu, #svetovydenpotravin a #WFD16

Aktivita umožní plnění kritérií kampaní Skutečně zdravá škola a Fairtradové školy (GRV na škole)

Všechny podklady k výukovému programu obdržíte během září.

1. Zdravá a férová hostina v jídelně

Oslavte Světový den potravin v jídelně a nabídněte svým žákům zdravé jídlo z lokálních a férových surovin

Jak na to:

• jídelna uvaří jídlo z férového, lokálního, ideálně bezmasého a luštěninového (využijte toho, že je Mezinárodní rok luštěnin!)
  • aktivita umožní plnění kritéria Skutečně zdravé školy
    • a Fairtradové školy, pokud se bude vařit i z fairtradových surovin

1. Zapojte veřejnost

Vyjděte se žáky ze školy mezi lidi a informujte je o kampani