Soutěž Bloger měsíce pokračuje

31. 8. 2016
Skutečně zdravá škola

Partnerem soutěže Bloger měsíce září je česko-španělská rodinná firma Lozano-Červenka. Po desetiletí vlastní olivové stromy v Andalusii. Pod značkou Lozano - Červenka vyrábí vlastní extra panenský olivový olej dvou odrůd a jako doplňkový sortiment nabízí různé druhy oliv, kapary, sladkokyselé okurčičky, mandle, sherry ocet a vinnou redukci.

Vítězná škola se může těšit na několik lahví extra panenského olivového oleje.

Krátký rozhovor s paní Lídou Barbier a Evou Lozano Červenkovou:

Proč jste se rozhodli podporovat Skutečně zdravou školu?

L.B.: Tento projekt se nám velmi líbí. Již před několika lety jsme se o tuto problematiku zajímaly na ministerstvu školství, kde nám řekli, že nic podobného neexistuje. Když jsme pak objevili projekt Skutečně zdravá škola, s Evou jsme se shodly, že ho podpoříme.

Proč by měly školní jídelny investovat do kvalitního olivového oleje?

E.L.Č.: Sami rádi  používáme kvalitní základní potraviny. Pokud máte dobrý olivový olej, stačí ho pro dochucení použít minimum, což u jiných olejů není vždy samozřejmé.  Dobrý dodavatel může mít vyšší ceny, nicméně postupem času se tato investice vyplatí: olej vystačí na více porcí.

Proč je podle Vás původ potravin tou klíčovou ingrediencí kvalitního vaření?

E.L.Č.: Je důležité znát původ suroviny, abychom věděli, s čím v kuchyni zacházíme. Když známe příběh dané suroviny, dostává jídlo zcela nový rozměr. Kvalitní základní potraviny navíc nepotřebují příliš komplikované vaření a my si můžeme vychutnat jejich opravdovou chuť.

Jak jste spokojená se školním stravováním svých dětí?

E.L.Č. Naše děti navštěvují školu, kde se paní kuchařka snaží vařit zdravě a ekonomicky. Také používá náš olej. Jednu malou výtku bychom ale snad měli: přijde nám zbytečné, že jsou prakticky všechna jídla zahušťovaná moukou. Nicméně si myslíme, že v porovnání s jinými školními jídelnami se v té naši opravdu snaží vařit zdravě a vyváženě.

Učíte své děti  o zdravém jídle? Mají k němu vztah?

L.B. Věříme, že naše děti není potřeba teoreticky učit o zdravém jídlem, spíše jim jít praktickým příkladem. Zvyky dětí jsou obvykle jen zrcadlem zvyků rodičů. Snažíme se našim dětem ukázat, že vždy existuje kvalitnější, chutnější a plnohodnotnější náhrada nepříliš zdravých pokrmů. Máme zkušenost, že ve finále sami poznají, co je dobré.