Skutečně zdravá škola se přidává k výzvě: Solme s rozumem!

11. 3. 2016

Nadměrná spotřeba soli hraje významnou roli v rozvoji vysokého krevního tlaku, srdečně-cévních onemocnění (srdečního infarktu, mozkové mrtvice), ale i osteoporózy, rakoviny žaludku a dalších vážných zdravotních komplikací. Skutečně zdravá škola se od startu programu snaží snižovat spotřebu soli ve školách, a jsme proto nadšení, že podobný cíl má i Ministerstvo zdravotnictví, které usiluje o snížení spotřeby soli v rámci výzvy Solme s rozumem. K výzvě ministerstva se proto rádi přidáváme.

Výzva Solme s rozumem Ministerstva zdravotnictví má za cíl omezení spotřeby soli komplexně, tedy jak v domácnostech, tak ve veřejném prostoru. My se budeme dále snažit snižovat spotřebu soli na rozumnou míru ve školních jídelnách zapojených do našeho programu.

Ve školních jídelnách se celková spotřeba soli zatím nemonitoruje. Začneme proto monitorovací fází. Několik týdnů budeme sledovat a měřit jednak spotřebu soli při vaření a dále zjišťovat, které suroviny a potraviny jí obsahují zbytečně moc. Poté plánujeme navrhnout manuál, který školám poradí, jak omezovat spotřebu soli tak, aby jídla zároveň zůstala chutná.


“Sůl je nezbytná součást jídelníčků. Tělo jí potřebuje cca 2 g denně, chuťové buňky pak často ještě mnohem více. Všichni víme, že jídlo bez soli většinou nestojí za nic. V žádném případě tedy nechceme omezovat sůl na nějakou extrémní hranici. Chceme pouze, aby si děti ve školách nezvykaly na příliš slanou chuť, která je návyková stejně jako chuť sladká, a stejně jako ona s sebou nese zbytečná zdravotní rizika. Možná to zní zvláštně, ale chuť se dá trénovat, můžete si zvykat na nové chutě a vjemy, a my chceme, aby si děti v našich školách zvykaly jednoduše na skutečnou chuť potravin, která není zbytečně doháněná solí nebo kořenícími přípravky, které jsou často jen navoněnou solí,” vysvětluje garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková.

Zpět na výpis