Skutečně zdravá škola jako příklad dobré praxe

9. 11. 2015

Ve středu 4. listopadu 2015 na liberecké radnici proběhl druhý workshop o zdravém stravování ve školních jídelnách určený pro základní a mateřské školy zřizované statutárním městem Liberec. Liberec se zdravému stravování ve školních jídelnách věnuje už druhé volební období. Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu a zastupitelka Zuzana Tachovská téma zdravého školního stravování považují za jednu z priorit svého resortu pro následující roky.

Na druhém workshopu představily tři mateřské školy a jedna základní škola příklady dobré praxe, které se jim podařily ve spolupráci s různými programy, ale i bez nich.

ZŠ Kaplického představila realizaci programu Jídelna snů, MŠ Korálek program Zdravá abeceda a Zdravá školní jídelna a MŠ Malínek prezentovala zapojení do programu Skutečně zdravá škola. Nakonec vystoupila MŠ V Zahradě, která na zkvalitnění stravování úspěšně pracuje sama ve spolupráci s rodiči.

Program byl doplněn dalšími třemi příspěvky. Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví 2015 přiblížila MUDr. J. Pilnáčková z Krajské hygienické stanice. MVDr. A. Nikllová ze Státního zdravotního ústavu informovala o projektu Zdravá školní jídelna a Mgr. Barbora Součková o programu Skutečně zdravá škola.

Kromě jídelen se chce radnice zaměřit i na nápojové a jídelní automaty ve školách a také na sortiment ve školních kantýnách, který často nevhodnou skladbou přispívá k nadváze či obezitě dětí, metabolickým obtížím v dospělosti a k nesprávným stravovacím návykům.

Prezentaci paní Zuzany Tachovské, zastupitelky města Liberec a členky školského výboru z nedávné konference Skutečně zdravá škola najdete zde