Skutečně zdravá škola a společnost Lidl podpoří dalších osm jedlých školních zahrad

30. 5. 2024
Skutečně zdravá škola

Další ročník grantové výzvy na tvorbu jedlých školních zahrad má své vítěze. Společnost Lidl společně s programem Skutečně zdravá škola pokračuje ve spolupráci již třetím rokem. Hlavním cílem této spolupráce je podpora kultury zdravého a udržitelného stravování ve školách. V rámci dosavadní spolupráce již vzniklo dvanáct nových školních zahrad.

Do třetího ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých školních zahrad přihlásilo své projekty 20 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Po důkladném hodnocení zástupci programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl vybrali osm škol, které budou mít možnost zrealizovat své sny. Těmto školám je přidělena finanční podpora ve výši 100 000 Kč na vybudování jedlé zahrady a zároveň budou mít možnost profesionálního metodického vedení při procesu jejího vytváření.

„Jsme vděčni za příležitost podílet se na tak inspirativním projektu. Společně s programem Skutečně zdravá škola se snažíme podporovat zdravé stravovací návyky a vztah dětí k potravinám a půdě. Jsme rádi, že děti ve velkoměstě mají možnost objevovat přírodu a získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se vyrábí či pěstuje,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

Z jedlé školní zahrady budou mít už v následujícím roce radost děti v těchto školách a školkách:

„Jsme velice rádi, že projekt našel tak silného partnera jako je společnost Lidl. V letošním ročníku grantové výzvy dokonce navýšila prostředky, takže jsme mohli uspokojit 8 projektů. Všechny žádosti byly vysoce kvalitní, což poukazuje na to, že vzdělávání na školních zahradách je stále aktuální a důležité téma. Vzdělávání na školní zahradě má na děti mnoho pozitivních vlivů. Otevírá jim nové možnosti poznávání prostředí, rostlin a přírodních jevů. Podporuje v nich respekt k přírodě jako celku a přispívá k lepším stravovacím návykům. Zároveň posiluje jejich koncentraci, představivost a sociální dovednosti," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

O projektu Jedlé školní zahrady

Grantovou výzvu realizují společně spolek Skutečně zdravá škola a společnost Lidl od roku 2022. Cílem spolupráce je podpora kultury zdravého a udržitelného stravování ve školách.

Z nové jedlé školní zahrady se již těší vítězové prvního ročníku výzvy v Mateřské škole Řestoky, v Základní a mateřské škole Dětenice, ve Fakultní základní škole Otakara Chlupa v Praze 13, Mateřské škole 28. října Turnov, Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína, a v Základní a Mateřské škole Ludgeřovice.

Do druhého ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo v roce 2023 své projekty 25 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Nové jedlé školní zahrady se na jaře roku 2024 otevřou při Waldorfské škole Brno, Mateřské škole Dobroměřice, Základní škole a Mateřské škole Višňové, okres Znojmo, Mateřské škole Mánesova Kroměříž, Základní škole a mateřské škole obce Zbyslavice a Základní škole a Mateřské škold Nové Veselí.

Více informací zde

Skutečně zdravá škola a společnost Lidl podpoří dalších osm jedlých školních zahrad 1
Zpět na výpis