Školní stravování ve Finsku

21. 10. 2023
Skutečně zdravá škola

Ve Finsku má každé dítě a dospívající navštěvující předškolní, základní a střední školní vzdělávání, téměř 850 000 žáků a studentů, nárok na bezplatný školní oběd. Kromě toho mají děti, které se účastní předškolních, družinových a mimoškolních aktivit nebo školních klubových aktivit, možnost svačiny. Některé školy nabízejí dětem, které se účastní školních klubů, i bezplatnou svačinu.

Program školního stravování pomáhá dětem získávat vědomosti o zdravé výživě a zároveň podporuje využívání regionálních produktů. Rovný přístup k vzdělání a bezplatné školní stravování sehráli důležitou roli ve zvyšování hospodářského růstu a proměně Finska na znalostní společnost.

Finský model školního stravování

Komplexní a pro strávníky bezplatný systém školního stravování hraje zásadní roli ve školním vzdělávacím systému Finska. Nabídka bezplatných jídel pro všechny je investicí do budoucnosti. Školní stravování přispívá k vytváření rovnosti mezi dětmi z různých sociálních prostředí a posiluje rovné příležitosti. Spolupráce a důvěra mezi vládními orgány, obcemi a školami je základem pro úspěšné fungování systému školního stravování.

Školní stravování také podporuje rovnost rodičů, protože rodičům usnadňuje práci mimo domov. To napomáhá zvýšení genderové rovnosti, účasti žen na pracovním trhu a hospodářskému růstu.

Cíle

Hlavním cílem je nabídnout všem žákům a studentům v předškolním, základním a vyšším sekundárním vzdělávání bezplatnou, všestrannou a vyváženou, vhodně upravenou a strukturovanou stravu každý den. Školní stravování má pokrýt jednu třetinu výživových potřeb žáka denně. Školní stravování má podporovat zdravý růst a vhodnou váhu dětí, zajistit vhodné načasování jídla a podpořit vzdělávání a rozvoj stravovacích kompetencí. Školní stravování je nedílnou součástí pedagogické struktury školního dne, kterou je třeba plánovat, sledovat a pravidelně vyhodnocovat.

Školní stravování – nedílná součást národního vzdělávacího programu

Školní stravování nabízí typická finská jídla s vlivem mezinárodní kuchyně, která obvykle zahrnují:

  • teplý hlavní pokrm (pokrm s rybou, masem, zeleninou; fazole a klíčky jako součást vegetariánské stravy)
  • přílohu: zelenina (salát, nastrouhaná zelenina nebo kousky čerstvé zeleniny)
  • Chléb s pomazánkou
  • Nápoje (odstředěné nebo polotučné mléko, podmáslí)
  • Voda k zahnání žízně

Součástí doporučení pro školní stravování jsou příklady velikosti porcí (modelové talíře) pro různé věkové skupiny.

Školní stravování je nedílnou součástí národního vzdělávacího programu pro základní a předškolní vzdělávání. Hlavní zásady pro organizaci školního stravování stanovují místní a školní učební plány. Plány také popisují vzdělávací cíle v oblasti podpory zdraví, zdravé výživy a kultury stolování. Při organizaci školního stravování a případných svačin nabízených během školního dne jsou brány v úvahu zdravotní a sociální role školního stravování, cíle výživového vzdělávání a učení se správnému chování, a také volnočasové aspekty obědových přestávek. Žáci mají příležitost podílet se na plánování systému stravování, což podporuje jejich aktivní zapojení do chodu školy.

Zákony a předpisy

Základ pro praxi v oblasti školního stravování tvoří národní a lokální předpisy. Finské právní předpisy zaručují žákům a studentům právo na bezplatná jídla během dnů ve škole předškolního a základního vzdělávání až po ukončení středoškolského vzdělání.

Národní rámec vzdělávání pro základní školy stanoví normu, podle které:

  • Žákům, navštěvujícím základní vzdělávání, musí být každý školní den zajištěn vyvážený, vhodně organizovaný a dohledem řízený stravovací program.
  • Přestávka na oběd je pro žáky důležitá.
  • Školní stravování podporuje zdravý růst a vývoj žáků.
  • Při organizaci školního stravování a případných svačin během školního dne se budou zohledňovat zdravotní a sociální funkce školního stravování, cíle výživového vzdělávání a učení a také rekreační aspekt přestávky na oběd.
  • Žákům bude poskytnuta příležitost k účasti na plánování a provádění školního stravování, což podporuje zapojení a komunitního ducha.

Organizace školního stravování vyžaduje spolupráci mezi školou a personálem zodpovědným za zajištění stravování. Podpora a monitorování individuálních výživových a zdravotních potřeb žáků jsou projednávány ve spolupráci s žáky, jejich rodiči nebo opatrovníky a školními zdravotníky.

Praktické zajištění školního stravování

Stravovací služby může zajišťovat obec, nebo je lze objednat u cateringové společnosti (ať už obecní, nebo soukromé). Pokud je služba zadávána externě, je pořizována prostřednictvím transparentního a otevřeného výběrového řízení, které je vázáno zákonem odvozeným ze směrnic Evropského společenství o zadávání veřejných zakázek.

Propojení s místními komunitami a místní produkcí

Hlavním cílem výběrových řízení je získat stabilní a nákladově efektivní stravovací služby. Přestože je kladen důraz na ekonomickou udržitelnost, mohou města a obce činit nezávislá rozhodnutí, která jsou v souladu s jejich místní strategií. Například využívání sezónních nebo místních produktů by mělo být popsáno ve strategii zadavatele. Vzhledem k tomu, že potraviny z místní produkce mohou být dražší, je pečlivé plánování výběrových řízení zásadní pro zajištění cílů místních strategií.

Speciální diety ve školách

Při plánování školních aktivit a stravování se zohledňují alergie, etika a náboženské přesvědčení studentů. Cílem je zajistit, aby základní strava vyhovovala co nejvíce studentům, buď v původním složení, nebo s drobnými úpravami.

Stravovací plán speciálních diet musí splňovat běžné výživové směrnice, pokud se dieta záměrně neliší od doporučení. Stravování speciálními dietami odpovídá stravovacímu plánu studenta, seznamu nevhodných potravin nebo lékařskému osvědčení předloženému škole. K dispozici by měl být seznam použitých potravin pro speciální dietní jídla, aby si studenti mohli ověřit, zda je jídlo vhodné pro jejich dietu.

Školní svačiny

Děti, které se účastní školních aktivit před a po škole, mají vždy nárok na svačinu. Svačiny jsou používány jako pedagogický nástroj k výuce dětí o správné výživě, stolovacím návykům a kultuře stravování. Ve Finsku se snaží nabízet různorodé svačiny a zohledňovat finské výživové směrnice a individuální potřeby dětí.

Podle doporučení Finské národní rady pro vzdělávání by sladkosti, sladké nápoje a energetické nápoje neměly být pravidelně dostupné ve školách a vzdělávacích institucích. Prodejní automaty a školní stánky by měly nabízet zdravé a výživné výrobky. Potraviny bohaté na tuky, cukr a sůl nejsou doporučovány jako každodenní volba.

Zbytky jídla jako nástroj sociální udržitelnosti

Některé školy a obce se rozhodly nabízet přebytečné jídlo, které zbylo ze školního stravování po skončení výdeje, za malý poplatek pracovníkům ve škole nebo veřejnosti. Tím se nejen snižuje plýtvání potravinami, ale je to také sociálně udržitelný postup: podávání jídla za nízkou cenu, výživné jídlo obyvatelům blízké komunity. Stravování ve škole tak dává příjemcům příležitost ke společenským kontaktům.

Příklad jídelníčku - obědy:

Pondělí 

Kebabová omáčka, rýže, jogurtová omáčka

Indická čočková směs, jogurtová omáčka

Úterý 

Zeleninové lilkové lasagne

Sojová zeleninová směs, chili omáčka, chléb

Středa 

Placičky z mletého masa, placičky z hovězího masa, hnědá omáčka, brambory

Zeleninové placičky

Čtvrtek 

Masová polévka, sýr, chléb

Ječná kaše, ovocný kompot

Pátek 

Rybí prsty, tatarská omáčka, brambory

Zeleninové placičky

Příklad oběda pro 3. - 6. třídu

Příklad oběda pro 7. - 9. třídu

Další příklady obědů, nahoře: kuřecí kari, celozrnná rýže, pyré z černého rybízu, směs semínek, směs salátů, knäckebrot, margarín a odtučněné mléko. Dole: Hovězí guláš s kořenovou zeleninou, brambory, salátová směs, salátový dresink, margarín a odtučněné mléko

Nahoře: Pšeničné tortilly, fazolová omáčka, salátová směs, salátový dresink, knäckebrot, margarín a mléko bez tuku. Dole: Kaše z ječných krup, kompot z lesních plodů, knäckebrot, margarín, vejce a odtučněné mléko.

Nahoře: Kuřecí a zeleninová polévka, žitný chléb, margarín, ovoce, zelenina jako obloha na chleba a odtučněné mléko. Dole: Zapečené makarony, kečup, salátová směs, salátový dresink, knäckebrot, margarín a mléko bez tuku.

Více iinformací o finském školním stravoání zde

Zdro, video a fotoj: Education Finland https://www.educationfinland.fi/schoolmeals

Zpět na výpis