Rozhovor s Ivou Cichoňovou, ředitelkou ZŠ a MŠ ANGEL o programu Skutečně zdravá škola

9. 11. 2015

V ZŠ ANGEL došlo k zcela příkladné spolupráci žáků (zejména prostřednictvím Žákovského parlamentu), jejich rodičů a zaměstnanců školy s cílem zajistit školní stravování doopravdy zdravé – a samozřejmě i chutné. Systematické snahy o zdravý životní styl dětí jsou v této škole dlouhodobé. Letos se jako jedna z pouhých 40 „základek“ v celé ČR zapojili do programu „Skutečně zdravá škola“.

Program napomáhá tomu, aby školní jídelny nabízely zdravé a chutné pokrmy z čerstvých a sezónních produktů, ideálně od místních zemědělců nebo potravinářů. Jeho posláním je, aby děti nejen zdravě jedly, ale aby o zdravé výživě také věděly vše důležité, budovaly si hezký vztah k jídlu a rozuměly jeho kvalitě. Projekt bojuje i proti oblíbenému trendu „fast food“ a proti stále nižší kvalitě některých potravin na českém trhu obecně. Snaží se, abychom jako společnost neakceptovali ve školách nezdravé a nutričně nevyvážené potraviny.

V ZŠ ANGEL připravují denně jídla pro zhruba 850 strávníků a do programu se zapojili zcela přirozeně. Už od roku 2003 si každý zdejší žák mohl ve školní jídelně vybrat k obědu jednu ze tří možností: jídlo masité, vegetariánské (teplé), anebo zeleninový, či ovocný salát. Postupně byly v maximální možné míře používány – na úkor polotovarů – čerstvé potraviny. Navíc i děti, které si vybraly masitý oběd, dostaly na talíř také čerstvou zeleninu. V letech 2013 a 2014 zahájili ve škole rodičovský projekt „Být cool v celé naší school“. Jeho cílem byla celostní změna životního stylu žáků směrem ke zdraví; kvalitní stravování je pak jedním z pilířů projektu.

Paní ředitelko, vaše škola je známá tím, že se nebojí hledat nové, i velmi náročné cesty. Jak to všechno zvládáte?

„Máme skvěle spolupracující rodiče žáků a skvělý tým zaměstnanců. I naše žáky vedeme ke spolupráci. Partnerské vztahy nejsou pro nás prázdným pojmem, mám radost, že se je daří společně rozvíjet. Nejenže s rodiči vždy kdo ve většině případů iniciuje zásadní změny. Bylo tomu tak i u projektu „Být cool…“. Současná generace rodičů je už více znalá a informovaná i co se problematiky zdravého stravování týče. Rodiče zkrátka chtějí pro své děti vynikající úroveň nejen ve vzdělávání, ale i ve stravování. Víte, co na rodičích našich žáků oceňuji nejvíce? To, že nám nikdy neříkají: ,Potřebujeme,´ ale naopak se ptají: ,Co potřebujete vy? Jak můžeme pomoci?´“

Jak si proměnu jídelníčku pochvalují děti a jak zaměstnanci školy?

„Děti si na zdravá jídla postupně zvykají. Když je někdy v jídelně pozoruji, mám z toho dobrý pocit – jedí s chutí a baví je společně stolovat. I maminky říkají, že děti jsou v jídelně spokojené. A mí kolegové si zdravou kuchyni také chválí, nedají na ni dopustit. Naše kuchařky připravují nejrůznější jídla ze zeleniny, cizrny, pohanky, luštěnin, kuskusu… Každý týden je k obědu nějaká dobrá ryba. A nechybí ani červené maso nebo omáčky – ty děti milují. Každý strávník naší jídelny má bohatý výběr. Může tak postupně ochutnat celou řadu jídel, o kterých třeba dosud ani nevěděl.“

Ve spoustě českých základních škol si děti mohou kupovat o v automatech nezdravá sladká a slaná jídla a přeslazené nápoje. Máte ve vaší škole takové automaty?

„Měli jsme tu bufet, kde se prodávaly sladkosti a podobně, ale ten jsme od letošního školního roku zrušili. Teď se snažíme zařídit dětem možnost koupit si přímo ve škole zdravé svačiny. A zdejší automat na nápoje nabízí jen neslazené nápoje.“

Daří se vám připravovat zdravá jídla a dodržovat přitom klasický školní rozpočet?

„Daří se nám vejít se do rozpočtu, i když je to náročné. Co mě ale mrzí, jsou platy našich kuchařek, jsou to opravdu malé. Přitom svoji práci dělají srdcem…“

Jak spolupracujete při svém snažení o zdravý školní jídelníček s městskou částí Prahy 12?

„Radnice nás podporuje v řadě ohledů. Konkrétně bych chtěla poděkovat panu místostarostovi Zbyňku Boublíkovi a odboru školství. S podporou radnice jsme například uskutečnili exkurze do farem na Praze 12 s cílem navázat vztah s místními producenty potravin.“

Teď v sobotu 24. října se zúčastníte konference „Skutečně zdravá škola“, která se koná pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce na Magistrátu hl. m. Prahy. Součástí programu bude i vyhodnocení prvních zkušeností s programem Skutečně zdravá škola. S čím na tuto konferenci jdete vy?

„Budu na konferenci prezentovat jednotlivé konkrétní poznatky, týkající se realizace tohoto programu na naší škole. A jdu tam i s nadějí, že nám podaří získat pro nás první, tzv. Bronzový certifikát programu Skutečně zdravá škola. To by pro nás bylo velké vyznamenání.“

Zdroj: Petr Hušek, Praha 12