Pozvěte rodiče a prarodiče na své školní zahrady

15. 3. 2023
Skutečně zdravá škola

Cílem Týdne s prarodiči na školní zahradě je umožnit prarodičům a rodičům sdílet svoje zahradnické zkušenosti a dovednosti s žáky a zároveň pomoci školám znovu oživit a obnovit školní zahrady.

Přeměna školního pozemku na plodící zahradu nebo zkrátka jen jarní příprava zahrady na setí a sázení půjde mnohem snáze, pokud se do práce zapojí pomocníci z řad rodičů či prarodičů. Pro všechny generace to může být skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Ze zkušeností z několika škol víme, že prarodiče přináší na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci,“ říká Tomáš Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Neexistuje lepší způsob, jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu, než jim poskytnout příležitost vypěstovat si svoji vlastní. „Vyzýváme školy, aby do plánování akce aktivně zapojili své žáky, kteří společně s pedagogy vyberou, které bylinky a zeleninu chtějí na školní zahradě pěstovat. Vybrané rostliny budou využity nejen ve školní kuchyni, ale také v rámci hodin vaření či v rámci vyučování v jiných předmětech,“ doplňuje Václavík.

Zapojte se do jarní akce a sdílejte své zkušenosti a fotky na svých školních blozích.

Pobyt na školní zahradě má pro děti řadu pozitivních vlivů. Pohyb na zahradě zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost dětí, přírodní prostředí zahrady a zdravá míra rizika podporují rozvoj řady schopností a dovedností, rozvíjí motoriku, kreativitu a sebevědomí žáka. Ideální je, pokud je školní zahrada sdílený prostor, o jehož využití mohou žáci spolurozhodovat a učit se umění diskuse. Využití zahrady podporuje vztah žáků k místu, ve kterém žijí.  Na zahradě žáci objevují zákonitosti přírody a potravního řetězce a péče o zahradu učí žáky odpovědnosti za výsledek své činnosti. Společná péče o zahradu může přispívat ke spoluutváření komunity a může se stát místem setkávání a společných aktivit.