Poněkud sladší a tučnější vyhláška ministerstva školství?

14. 3. 2016

Původní návrh vypracovaný skupinou výživových odborníků vlivem lobbistů potravinářského průmyslu utržil několik šrámů, které budí rozpaky. Dotované sladké a tučné Mléko do škol dostalo výjimku, dále si budou děti pochutnávat na azobarvivech, ale jinak se snad můžeme konečně těšit na zdravý doplňkový prodej ve školách.

Původní návrh předložený skupinou na ministerstvu zdravotnictví složenou z řady odborníků vycházel z doporučení WHO pro reklamu mířenou na děti. Toto doporučení bylo přizpůsobeno českému trhu - možnostem a tradičním potravinám. Návrh poté vstoupil do připomínkového řízení. Nejzásadnější připomínky přišly z ministerstva zemědělství (MZe), které se téměř doslova shodují s námitkami Potravinářské komory.

Výjimka pro výrobky v programu Mléko do škol, včetně problematických sladkých a tučných smetanových krémů, a změkčení kritérií pro jemné pečivo, jsou příklady změn, které se potravinářským firmám spolu s MZe podařilo protlačit. Ministerstvo školství si však zaslouží ocenění, že neustoupilo všem nehorázným požadavkům zástupců potravinářského průmyslu, kteří například u jemného pečiva bez náplně požadovali až 22 g cukrů (tj. 5,5 kostek cukru) na 100 g výrobku nebo až 11 g přidaného cukru do mléčných výrobků, což by na kelímek jogurtu 150 ml dělalo více než 4 kostky přidaného cukru. V obou případech ministerstvo ustoupilo jen minimálně a požadavky na výjimku pro žvýkačky či ledové čaje odmítlo úplně.

Výrobky hrající všemi barvami zůstávají

V jedné připomínce se MZe přece jen lišilo od požadavků Potravinářské komory, a to v otázce problematických azobarviv, které MZe (překvapivě) navrhlo přidat do seznamu nevhodných aditiv, jenž potraviny prodávané ve školách nesmí obsahovat. Tento rozumný požadavek bohužel naopak nebyl přijat, s odůvodněním, že jejich škodlivost nebyla dostatečně doložena. Ve školách se tedy mohou i nadále prodávat výrobky s upozorněním na obale, že barviva, které obsahují, mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí.

Vítězství programu „Cukry a tuky do škol“ snad bude jen dočasné

Největší mínus vyhlášky po všech úpravách vynucených nátlakem potravinářských firem je však již zmiňované vyjmutí výrobků zařazených do programu Mléko do škol. Je absurdní, že zatímco ze školních automatů konečně zmizí přeslazené a tučné mléčné výrobky, v programu Mléko do škol zůstanou a díky dotacím, stejně jako dosud, za zlomek ceny. Důvodem vyjmutí těchto výrobků z vyhlášky je údajně to, že pro ně platí legislativa přijatá jak na národní úrovni, tak na úrovni Evropské unie. Nadějí však je, že Evropská komise v současné době přehodnocuje nutriční kritéria dotovaných výrobků. Snad se tedy dočkáme toho, že nutričně zcela nevhodné výrobky na dotace v budoucnu nedosáhnou.

Přes dílčí výhrady je vyhláška ministerstva školství vydařená a povede k výraznému omezení nabídky nezdravých potravin ve školách. Jsme rádi, že ministerstvo ustálo požadavky potravinářského průmyslu a zůstala v ní velká část toho, co prosazujeme.