Online konference „Bez cukru se obejdeme“ měla rekordní účast a skvělé prezentace

25. 2. 2021
Skutečně zdravá škola

V úterý 23. února 2021 odpoledne proběhla další z online konferencí Skutečně zdravé školy. Tentokrát jsme se zaměřili na téma velmi důležité, a to nadměrná spotřeba cukru ve školním stravování a dopady na zdraví i psychiku dětí.

Konference se zúčastnilo 203 pedagogů a pracovníků/pracovnic školních jídelen z více než 100 škol. Zapojili se také rodiče.

MUDr. Dana Maňasková z Centra preventivní medicíny Praha se ve své přednášce „Proč nesypat dětem cukr do jídla“ zaměřila na vysvětlení, proč neexistuje žádný racionální ani zdravotní důvod, proč dětem do jídla sypat prázdné kalorie v podobě přidaného cukru. Paní doktorka ukázala, že vyhláška o školním stravování umožňuje do školního stravování dodávat vysoké množství volného cukru. Vyhláška dokonce stanovuje minimální množství volného cukru, které kuchařky musejí do pokrmů přidávat.  Z několika výsledků průzkumů v českých školních jídelnách bylo zjištěno, že spotřeba volného cukru je dokonce ještě vyšší. Doktorka Maňasková se dále věnovala dopadům nadměrné konzumace volného cukru na lidské zdraví. Vycházela přitom z několika domácích i zahraničních výzkumných studií. Na léčbu diabetu se ročně vydá v ČR 22 miliard korun. Češi konzumují stále příliš mnoho cukru, průměrně 40 kg ročně na osobu. Děti ještě více.

Někteří z účastníků si postěžovali, že dokonce Česká školní inspekce při kontrolách ve školních jídelnách na nedodržování množství volného cukru upozorňuje a kárá za to.

„Zdravé stravování - spolupráce nebo boj?“ Tuto otázku si ve své prezentaci položila Mgr. Pavla Hodková, klinická psycholožka z FN Motol Praha. Zdravé stravování je jednoznačně prospěšné pro děti, ale přeneseně i pro jejich rodiče. Paní psycholožka mluvila o tom, jak podporovat zdravé stravování a jak děti i dospělé k němu motivovat.  Jak tedy motivovat? Především musíme děti informovat, vzdělávat. Postupovat malými kroky, dávat dětem ochutnávat, být trpěliví, ale zásadoví. Jít příkladem.

MUDr. Eliška Selinger z Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotní ústavu přesně vysvětlila pojem sacharidy, volné cukry a zdroje cukrů v potravinách. Paní doktorka se také věnovala praktickým otázkám vytváření zdravého stravovacího prostředí ve školách a zdůraznila, že zdravá volba by měla být vždy snazší než volba nezdravých potravin a nápojů. Děti totiž ve školách tráví velké množství času, a proto je prostředí školy a její vzdělávací úloha v oblasti konzumace potravin nesmírně důležitá. Děti ve školách přijímají 33 až 60 procent denní energie. Pro pracovníky školních jídelen zdůraznila nutnost studovat etikety nakupovaných potravin a dávat pozor na množství přidaného cukru. Na závěr shrnula svoji přednášku do několika doporučení: dbejme na dostatečný přísun zeleniny a celého ovoce, zařaďme do jídelníčku celozrnné potraviny a luštěniny, nabízejme dětem k pití neslazenou vodu, omezme užívání průmyslově zpracovaných potravin a vynechejme sladké pamlsky.

Lektorka Skutečně zdravé školy Ing. Lenka Pokorná představila konkrétní nápady a tipy na praktická opatření ve školkách, například při oslavách narozenin, výletech či pitném režimu.  Nedávejme sladkosti jako odměnu, zapojme děti do přípravy zdravých svačin, na oslavu narozenin nabízejme sušené nebo čerstvé ovoce, ořechy. Vzdělávejme nejen děti, ale také rodiče. Vytvořme si stravovací pravidla, s těmi seznamme děti i rodiče a dodržujme je. Lenka se také podělila s tipy na sladké svačiny či obědy bez cukru.

Na závěr dvě mateřské školy představily, jak vytvářejí vzorové zdravé stravovací prostředí pro své děti: za Mateřskou školu Semínko Praha to byla Iveta Garciová a za 13. Mateřskou školu Písek to byla Monika Hessová.

Pokud jste se konference nemohli účastni, ale máte zájem o zakoupení prezentace/záznamu, napište na tom@skutecnezdravaskola.cz

Zpět na výpis