Ministerstvo školství odvolalo svůj bojkot programu Skutečně zdravá škola

31. 5. 2016
Skutečně zdravá škola

A možná také ví, že ho plní navzdory tomu, že Ministerstvo školství se už téměř před dvěma lety dvěma lety distancovalo od aktivit Skutečně zdravé školy a tím fakticky vyzvalo školy, aby se Skutečně zdravou školou nespolupracovaly. A to navíc na základě mylných předpokladů.

Z mnoha škol jsme slyšeli, že by do programu rády vstoupily, ale že je výše zmíněný dopis ministerstva od toho zrazuje a že oni nemohou jít proti němu ani proti svému zřizovateli, který jim dopis zaslal jakožto závazné stanovisko.

Od té doby jsme se snažili ministerstvo převědčit o změně názoru mnoha způsoby:

• Nabízeli jsme spolupráci v oblastech školního stravování.
  • Vysvětlovali jsme ministerstvu, jak program funguje a že je zcela kompatibilní se stávají legislativou a nároky na školní stravování.
  • Upozorňovali jsme na to, že nám ministerstvo hází klacky pod nohy, i když nám jde oběma o totéž - zlepšení školního stravování.
  • Upozorňovali jsme na úspěchy našeho programu.

Konečně se nám ale podařilo díky spolupráci mnoha stran stanovisko zvrátit. Tento měsíc nám konečně z Ministerstva školství přišel dopis oficiálně vysvětlující situaci, který končí větou náměstka Václava Pícla:

"Vážíme si Vaší práce, která vede ke zkvalitňování školního stravování a zdravého životního stylu. Z tohoto důvodů vezměte námi adresovaný dopis ze dne 3. 9. 2014 za bezpředmětný,"

Podle zjištění Hospodářských novin o předcházejícím dopise současné vedení Ministerstva školství dokonce ani nevědělo, takže jsme rádi, že se konečně celá situace vysvětlila a doufáme, že ministerstvo v podobném duchu bude informovat i všechny školy, které se dosud řídí jeho dopisem ze září 2014. (V tomto duchu jsme adresovali ministerstvu žádost.)

My Ministerstvu školství děkujeme za jeho vstřícný postoj a slavíme, že všechny školy mají konečně volný přístup k našemu programu. Doufáme také , že se tím otevírá cesta k intenzivnější spolupráci s Ministerstvem školství se společným cílem zlepšení školního stravování.

Dopis Václava Pícla, náměstka pro řízení sekce vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.