Malý talíř, velký dopad: Průzkum EU ukázal, že 93 % Evropanů si myslí, že jídlo ve veřejných jídelnách by mělo být zaručeně zdravé.

20. 4. 2023
Skutečně zdravá škola

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění 93 % Evropanů souhlasí s tím, že jídlo nabízené ve veřejných prostorách, jako jsou školy a nemocnice, by mělo být zaručeně zdravé.

V Evropě, kde každé třetí dítě školního věku trpí obezitou nebo nadváhou a 24,4 % dětí je ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením, je zajištění zdravé a udržitelné stravy ve veřejných jídelnách nezbytnou investicí veřejných prostředků. Nemluvě o důsledcích současného potravinového systému pro klima - odhaduje se, že samotná výroba potravin se podílí 15 % na emisích skleníkových plynů v EU.

Snížení plýtvání potravinami a zavedení nízkouhlíkových potravinových řetězců při poskytování stravy na veřejných místech může pomoci. Pokračování v podávání nezdravých jídel, nebo dokonce nepodávání žádných jídel, povede ke zvýšení nákladů na veřejné zdraví a životní prostředí.

Výsledky průzkumu, který zadala kampaň Buy Better Food a kterého se zúčastnilo více než 3 000 lidí žijících ve Francii, Německu, Řecku, Itálii, Polsku a Španělsku, nemohly přijít ve vhodnější dobu. Evropská komise připravuje návrh legislativního rámce pro udržitelné potravinové systémy (FSFS) jako součást strategie EU Farm to Fork.

Dobrou zprávou je, že strategie Farm to Fork již obsahuje dva relevantní akční body pro přípravu připravované legislativy: přípravu minimálních povinných kritérií pro zadávání veřejných zakázek na udržitelné potraviny a revizi právního rámce školského systému EU, kterým se řídí poskytování potravin (především čerstvých produktů, jako je ovoce a zelenina) a vzdělávání v oblasti potravin ve školách.

Navzdory tomuto základu je třeba vyvíjet trvalý tlak na to, aby Komise do rámce FSFS zahrnula minimální normy pro veřejné jídelny a zaměřila se také na vzdělávání v oblasti potravin ve školách. Evropané přitom nadále projevují zájem o udržitelnější a zdravější potravinový systém: z respondentů oslovených v průzkumu Buy Better Food se tři čtvrtiny domnívají, že veřejné jídelny by měly nakupovat suroviny pokud možno od drobných zemědělců, a více než 88 % potvrdilo, že zajištění zdravých potravin ve veřejných jídelnách je dobrou investicí veřejných prostředků.

Jednoduše řečeno: zajištění zdravých jídel ve veřejných jídelnách, zaručení vzdělávání v oblasti stravování ve školách a prosazování standardů udržitelnosti pro zadávání veřejných zakázek na stravování znamená odolnější potravinový systém. Téměř 85 % dotázaných se domnívá, že opatření v oblasti udržitelného zadávání veřejných zakázek na hromadné stravování by pomohla snížit dopad potravinového systému na životní prostředí. Pozitivní účinky transformace potravinového systému by se projevily na místní a regionální úrovni, vytvořily by pracovní místa, zlepšily veřejné zdraví a snížily emise.

Kromě toho již existují důkazy, že zdravé školní stravování by mělo skutečný dopad na zdraví a náklady na veřejné zdraví. Nedávné studie ze Spojených států ukazují, že zdravá strava ve školách může pomoci omezit dětskou obezitu, která v současné době stojí zdravotní systém EU miliardy a nedopadá na firmy vyrábějící a prodávající nezdravé potraviny, ale na daňové poplatníky. Výzkumy naznačují, že zdravá strava ve školách v kombinaci se vzděláváním v oblasti stravování by mohla změnit pravidla hry.

Největší projekt EU v oblasti nákupu školních potravin, SchoolFood4Change (SF4C), staví školy do role katalyzátorů transformace udržitelného potravinového systému. SF4C vyvinul holistický přístup ke školnímu stravování ve více než 3 000 školách ve 12 členských státech a vyzývá ke komplexnímu vzdělávání v oblasti stravování, které podporuje zdravé stravovací návyky. To zahrnuje návštěvy farem, kurzy vaření a jídelny.

Zejména kurzy vaření jsou spojeny s lepším vztahem k jídlu a zdravějším stravováním u dospělých i dětí. Modely v České republice, Dánsku, Finsku a Švédsku tato zjištění potvrzují a měly by přesvědčit ostatní členské státy EU o správnosti vzdělávání v oblasti potravin a udržitelných postupů při zadávání veřejných zakázek.

Vzhledem k tomu, že křehkost našich potravinových systémů je jasně viditelná, a vzhledem k odhalení, že produkce potravin v tomto století oteplí planetu o 1,5 až 2 stupně, musíme jednat hned. Udržitelné veřejné zakázky na zdravé potraviny a vzdělávání v oblasti potravin představují klíčovou příležitost, jak učinit naše potravinové systémy spravedlivějšími a odolnějšími.

Je důležité, aby odpovědná generální ředitelství Evropské komise (GŘ SANTE, GŘ AGRI, GŘ EMPL, GŘ CLIMA) spolupracovala na předložení zásadního návrhu připravované legislativy FSFS; ten zahrnuje minimální standardy pro udržitelné veřejné zakázky na stravování a vzdělávání v oblasti potravin.

Manifest o udržitelném zadávání veřejných zakázek, který prosazuje iniciativa Buy Better Food, již uvádí sedm realizovatelných kritérií na podporu veřejných orgánů při nákupu lepších potravin pro zdraví planety, lidí a budoucích generací. Kromě toho se podařilo shromáždit více než 12 000 podpisů pod petici za zdravé školní stravování, která vyzývá tvůrce politik na úrovni EU a jednotlivých států, aby v rámci strategie EU Farm to Fork zaručili udržitelné školní stravování. To je plně v souladu s doporučením Evropské rady o zárukách pro děti v EU, které členské státy nabádá, aby zohlednily výživu a poskytovaly alespoň jedno zdravé školní jídlo denně, a také s přáním Evropanů, aby byly ve veřejných jídelnách zaručeny zdravé potraviny.

Přestože se situace v oblasti udržitelného a zdravého stravování ve školách v Evropě značně liší - například v Nizozemsku nebo Norsku se školní stravování nenabízí vůbec a ve Finsku a Švédsku se stravování nabízí zdarma - je z průzkumů i praxe zřejmé, že nabídka zdravého školního stravování prostřednictvím udržitelného zadávání veřejných zakázek a vzdělávání v oblasti potravin je inteligentní strategií, která má pozitivní dopady a díky níž bude Evropa, její obyvatelé, ekonomika a životní prostředí odolnější. A není to jen chytrá strategie - je také proveditelná.

Španělsko se nyní připravuje na svoji roli v čele předsednictví EU a musí naslouchat tomu, co Evropané chtějí - a potřebují. Zejména respondenti průzkumu ve Španělsku se vyjádřili jasně: více než 94 % z nich souhlasí s tím, že potraviny nabízené ve školách a nemocnicích by měly být zaručeně zdravé, a 93 % se domnívá, že by to byla užitečná investice veřejných prostředků.

Podávání zdravých pokrmů samo o sobě možná nestačí k dosažení trvalých změn, ale investice do mladých lidí prostřednictvím výživných potravin, udržitelných postupů při zadávání veřejných zakázek a vzdělávání je spolehlivým způsobem, jak v krátkodobém i dlouhodobém horizontu řešit silný dopad potravinového systému na klima a rostoucí náklady spojené se zdravím.

Zdroj

Zpět na výpis