Další vítězství Skutečně zdravé školy

1. 9. 2016
Skutečně zdravá škola

Jak vyplývá z dnes zveřejněného článku na Aktuálně.cz, co nevidět vstoupí v platnost vyhláška, regulující prodej nezdravých nápojů a potravin ve školách.

Vyhláška měla platit už od minulého školního roku, nakonec se ale ukázalo, že určit, co spadá do kategorie nezdravé potraviny, není napříč ministerstvem školství, zdravotnictví, zemědělství a hlavním hygienikem tak jednoduché. "Vyjednávání bylo skutečně velmi složité, nakonec se nám ale podařilo najít shodu," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová v rozhovoru pro HN.

Zároveň upozorňuje, že takzvaná pamlsková vyhláška je jen začátek. "Beru ji jako symbol politiky ministerstva. Je dobře, že se to udělalo, ale není to podstata věci. Pravá podstata věci je podpora školních jídelen," dodává ministryně.

Podle představ ministerstva by jídelny měly zajistit kvalitní kuchaře i recepty, aby děti měly dostatečně vyváženou stavu. A zaměřit se Valachová chce také na spotřební koš, podle kterého se nyní ve školách vaří a mnozí výživoví odborníci ho kritizují, protože na zdravé vaření bez polotvarů nedbá.

Tímto je první doporučení iniciativy Skutečně zdravá škola splněno a na druhém se pracuje. Děkujeme Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a paní ministryni!