Bio je u nás doma nejen v září

8. 8. 2016
Skutečně zdravá škola

Každý ročník Měsíce biopotravin je prostřednictvím svého motta tematicky věnován vyzdvižení jiné oblasti pozitiv, která ekologické zemědělství, a tedy produkce biopotravin, přináší – spotřebitelům, životnímu prostředí i chovaným hospodářským zvířatům. Při nejrůznějších akcích od dožínek, po dny otevřených dveří a vrat či farmářské trhy a další iniciativy je záměrem přiblížit široké veřejnosti, jak biopotraviny vznikají, jaké kvality dosahují a že jsou dostupnější, než se může na první pohled zdát.

Nikoli náhodou je mottem letošního ročníku „BIO je u nás doma“, které kromě odkazu na čtvrt století trvající tradici ekologického zemědělství v České republice klade důraz na stále vzrůstající zájem spotřebitelů. Čím dál více lidem není lhostejné, jaký původ a složení mají potraviny, které kupují, nebo jaký má jejich výroba dopad na přírodu i společnost. Zájem těchto informovaných spotřebitelů, u nichž se BIO zabydluje v domácnostech, je hnacím motorem rozvíjejícího se trhu s biopotravinami.

BIO se zabydlelo už i v obchodech a restauracích, ale především v českých luzích a hájích – přesněji řečeno na pastvinách, loukách a polích, v sadech i ve vinicích, ve stájích a v kravínech, ale třeba i v mlékárnách a dalších zpracovnách a výrobnách kvalitních potravin. Na všech těchto místech – tedy ve všech fázích řetězce „od vidlí po vidličku“ – je dodržování pravidel ekologické produkce důsledně kontrolováno. Tato pravidla striktně vymezuje evropská i česká legislativa a jejich plnění kontrolují akreditované kontrolní organizace i pracovníci státní správy. Biopotraviny, ale i veškeré suroviny pro jejich výrobu, jsou tak pravidelně a transparentně certifikovány.

Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství je ideální příležitostí pro školy, aby zorganizovaly výlet na některou z desítek akcí. Kalendář všech akcí najdete zde