Besedy o zemědělství na základních školách

31. 5. 2016
Skutečně zdravá škola

Besedy se konaly na deseti školách zapojených do programu  Skutečně zdravá škola:  ZŠ Prodloužená Pardubice, ZŠ Chomutov, ZŠ Horní Jelení, ZŠ Bílý Kostel nad Nisou,  Akademie hotelnictví Plzeň, ZŠ Božinova-Plesingera Neratovice, ZŠ Plzeň, Terezie Brzkové, ZŠ Kladno, Moskevská, ZŠ Pěnčín, ZŠ Dr. E. Beneše Čakovice.

Během celkem sedmnácti besed se zemědělské osvěty zúčastnilo na pět set dětí. První vyučovací hodinu se děti zapojily do diskuse o tom, proč je pro člověka zemědělství tolik důležité a proč mají kupovat české potraviny. Děti se dozvěděly, že ne všichni lidé na světě si mohou vypěstovat potraviny a že půda není všude úrodná, a proto bychom se jí měli vážit a podporovat její úrodnost např. i zachováním živočišné výroby. Z povídání a promítání fotografií ze zemědělské prvovýroby a z chovu hospodářských zvířat se děti dozvěděly, jak moderní je dnešní hospodaření a jakou práci zemědělci na polích i ve stájích musí každodenně zastat.

„Snažíme se dětem i veřejnosti ukázat skutečný obrázek zemědělství tak, aby si lidé této práce více vážili a nebrali ji jako samozřejmost. Chceme také, aby si před tím, než snědí nějakou potravinu, uvědomili, kolik práce za ní stojí. Je důležité také poukázat na kvalitní české potraviny, které by měly v jídelníčku dětí nejen ve školách, ale i na stolech doma tvořit naprostou většinu.“

Druhou vyučovací hodinu měly děti možnost otestovat svoje znalosti v poznávacích soutěžích. Zkoumaly sušené plodiny, semínka i fotografie hospodářských zvířat a zemědělských strojů. Velmi se podivovaly nad kolekcí krmiv, kde měly vytřídit krmiva vyrobená ze semen a z celých rostlin. Zajímavým oříškem pro většinu z nich bylo přiřazování potravin ke komoditám, z nichž se vyrábí, či ke zvířatům, která je poskytují. Zlatým hřebem poznávací hodiny byla jednoznačně možnost vyzkoušet si dojení z umělého vemene či ukázka stáje pro dojnice. Na všechny děti čekala odměna v podobě brožury Poznáváme zemědělství či zemědělského pexesa, které vyrobil Zemědělský svaz.

„Velmi mile mne překvapil velký zájem o besedy nejen ze strany učitelů, ale i od samotných dětí. Také znalosti některých dětí, a to nejen na vesnických školách, ale i ve městech byly poměrně vysoké.“

Besedy se uskutečnily v rámci projektu Zemědělství žije! Další besedy se uskuteční na podzim roku 2016.