Školní zahrada v přírodním stylu

Na zahradě uprostřed pardubického sídliště jsou děti jako v přírodě.

Zbrusu novou zahradu, kde si děti připadají jako v ryzí přírodě, má MŠ Zvoneček v Polabinách. Školka dnes moderní venkovní prostor slavnostně otevřela. Rekonstrukce zahrady přišla bezmála na 4,5 milionu korun a z velké části ji zaplatily dotace.

„Jsem velmi rád, že se tato realizace čítající dva projekty, vydařila. Město poskytlo na revitalizaci zahrady 705 684,34 Kč. Díky projektům Příroda ve městě bez překážek a Přírodní učebna ve městě bez překážek má všech 156 dětí možnost užít si přírodní prostředí i přes to, že „opravdová“ zeleň s loukou a lesem je pro ně vzhledem ke vzdálenosti od školní budovy pro každodenní návštěvu prakticky nedosažitelná,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký.

Díky penězům z dotačního programu Ministerstva životního prostředí vznikla část zahrady, která je rozdělená na 8 částí. Každá ze šesti tříd tu má svůj oddělený prostor k výuce i herní činnosti a jednu velkou část – společnou. Z projektu Státního fondu životního prostředí, respektive z dotačního programu Podpory environmentálního vzdělávání, vznikla na zahradě další část – venkovní přírodní učebna určená pro bádání a experimenty malých školáčků. „Děti se zde naučí poznávat přírodní prvky, rostliny i živočichy, seznámí se s ekosystémy. Budeme jim ale připomínat i to, jak důležité je třeba ticho, při kterém lze poslouchat zvuky hmyzu nebo zpěv ptáků. Zkrátka budeme se snažit vychovat z nich předškoláky, kteří dovedou žít v souladu s přírodou a jejími zákony,“ těší se na výuku v nové zahradě ředitelka MŠ Zvoneček Lenka Klasová. Zároveň poděkovala i ostatním subjektům, které na vznik školní zahrady v přírodním stylu přispěly - Služby města Pardubic poskytly 280.000 Kč, první městský obvod daroval školce  kámen na stavby a cesty v zahradě a částí přispěli také sponzoři. Mateřská škola pak uhradila ze svého rozpočtu náklady ve výši 400.000 korun.

K dotvoření správné atmosféry zahrady pomohli také rodiče, kteří na výzvu školky přinášejí sazenice, nasbírané přírodniny či proutí. „Opravdu si vážím jejich pomoci, protože právě jejich zásluhou nám na zahradních záhoncích přibývají skalničky i bylinky. Díky rodičům se nám také rozrostla sbírka hrnečků, které nám teď zdobí dřevěný plůtek, a k environmentální výchově můžeme využívat plody stromů, různé šišky nebo ořechy,“ dodala ředitelka Bc. Lenka Klasová

Zpět na výpis