Jsme opět na stopě cukrových banditů

7. 6. 2017

FILTRACE COLY

     Pod vlivem akce Food revolution day 2017 jsme se s dětmi zamýšleli nad tím, co vlastně pijeme. Některé známé značky nápojů děti úplně fascinují a tak jsme se pustili do fyzikálních pokusů, abychom si ukázali, co vlastně ty „super“ nápoje obsahují.

     V lékárně jsme si zakoupili živočišné uhlí, které děti s velkou chutí ve školce v hmoždíři nadrtily. Nadrcené uhlí jsme smíchali s vodou a zkusili přefiltrovat přes kávový filtr. A představte si, vlévaná černá voda odkapávala úplně čirá. Naše děti jsou chytré hlavičky a tuto záhadu paní učitelce snadno vysvětlily. Uhlík má přece větší kousky a tak se zachytí na filtru a proteče jen čistá voda! Asi na tom něco bude, protože obarvená voda protekla filtrem beze změn. A co když smícháme obarvenou vodu s uhlíkovou? Aha, uhlík se zase zachytí na filtru a proteče jen obarvená voda. Díky těmto pokusům, jsme si vysvětlili, jak funguje filtrační konvice na vodu a také, jak působí živočišné uhlí v našich střevech, když se objeví střevní obtíže. Naposledy jsme zkusili přefiltrovat colu přes uhlík. Měli jsme už málo uhlíku, takže nám protekla lehce zbarvená sladká voda. Vysvětlili jsme si, že aby to byla coca-cola jak ji známe, musíme do té sladké vody přidat ještě spoustu věcí, které naše tělo vůbec nepotřebuje, nebo naopak mu spíše škodí.

CUKR BÍLÝ JED NAHRADÍ NÁM MED

     Sladké máme tolik rádi! Co ale s tím, když nechceme s cukrem kamarádit? Dá se něčím nahradit? Můžeme si čaj osladit? Včelař lehce napoví a tajemství úlu prozradí. Proč ty pilné včeličky, sbírají pyl a nektar z kytičky.

     Při besedě s panem včelařem se děti dověděly o tom, jak vzniká med, kolik toho včeličky nalétají  než vyrobí sklenici medu, ale také mnohé ze života včel. Každá včelka má svou povinnost a důležitou úlohu v celém společenství, jedna bez druhé by nepřežila. Dorozumívají se tanečky a musí svůj úl chránit před bandity sršány nebo před mravenci, kteří jim do úlu chodí krást sladkou šťávičku. Některé úkoly včeliček jako nošení pylových kuliček si děti vyzkoušely. Seznámily se i s prací a pomůckami pana včelaře. Na závěr dostaly k ochutnání medové kuličky. To byla dobrota. Děkujeme včeličky!

CUKROVÍ BANDITÉ

     Při filtraci coca-coly děti zjistily, že odebráním různých chutí a kyselin zůstane z nápoje jen sladká voda. Cukr často označujeme za bílý jed. Pro děti ze třídy Kuřátek je to „bandita“, který v našem těle dokáže udělat pěknou neplechu. Pustily se tedy do velkého detektivního pátrání, aby objevily, ve kterých nápojích se „cukroví bandité“ ukrývají a kolik jich tam je.

     Paní učitelka zakoupila různé druhy nápojů, o kterých se domnívala, že děti často pijí. K tomu přikoupila pro srovnání nápoj pro sportovce, energy drink, kofolu i coca-colu. Děti nejprve porovnávaly obaly – z jakého materiálu jsou vyrobeny, řadily je podle velikosti a pak jim paní učitelka prozradila, že na každém obalu je napsáno množství obsaženého nápoje, složení i množství cukru na 100 ml. Podle objemu děti nápoje znovu seřadily a divily se, že stejné množství tekutiny uvnitř neznamená, že budou i obaly stejně velké. Aby to děti nemátlo, do kádinky si odměřily 100 ml vody, rozdělily se na týmy a každý tým hledal cukrové bandity v jednom nápoji. Údaj o množství cukru si převedly na kaštany. Takže, když jejich nápoj obsahoval 12g cukru/100ml, napočítaly si 12 kaštanů. Protože 1 kostka cukru váží cca 4g, rozdělily si napočítané kaštany na hromádky po 4 a každou hromádku zastoupily polystyrénovou kostičkou jako cukr. Množství 100 ml vody představovalo žluté plastové víčko, na které si zjištěné množství cukru vyskládaly. A následně si připravily počet víček podle objemu svého nápoje a „cukroví bandité“ byli odhaleni. Nakonec daly jednotlivé týmy výsledky svého pátrání dohromady a naposledy nápoje přerovnaly podle množství cukru v nich obsažených. Nejvíce se napočítal tým u coca-coly. Paní učitelka ještě dovysvětlila, proč je v nápojích pro sportovce nebo energy drincích tolik cukru.

CO DOKÁŽÍ KYSELINY?

     Při hledání „cukrových banditů“ bylo zjištěno, že nejvíce se jich ukrývá v coca-cole. Na půl litru bylo odhaleno 15 kostek cukru. Zkoušeli jsme chuť a je skutečně příšerně sladká. To by nikdo ve velkém množství nepil. Co se tam tedy musí přidat, aby chuť byla lákavá? Do coca-coly se přidává kyselina fosforečná, která naleptává patro pijícího človíčka a on má po tom stále větší pocit žízně a pije a pije…

     I do ostatních nápojů se přidává kyselina, např. citrónová. Ukázali jsme si s dětmi, co kyseliny dokážou. Připravili jsme si 4 kelímky. Do prvního jsme si namíchali ocet a sůl, do druhého sodu s vodou (to není kyselina, ale pro porovnání J), do třetího kyselinu citrónovou s vodou a do čtvrtého jsme nalili jenom samotnou coca-colu. Děti do každého kelímku vhodily jednu desetikorunu a nechaly chvilku působit. Co zjistily, si může každý vyzkoušet.

Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1Jsme opět na stopě cukrových banditů 1
Zpět na výpis