Informujeme do obecního zpravodaje, jak se nám daří na cestě k získání bronzového titulu Skutečně zdravá školka

Bude to přesně dva roky, co se naše školka zapojila do projektu Skutečně zdravá škola. A nyní můžeme s radostí napsat, že jsme už jen maličký krůček od získání první mety – BRONZOVÉ MEDAILE.

Luštěninové polévky, zeleninové pyré, ryby, zeleninové pomazánky... to vše u nás mizí dětem z talíře téměř rychlostí blesku. A co teprve polévka vařená z vlastnoručně vypěstované zeleniny? Žádné bujóny a zbytečná umělá dochucovadla, ale vůně čerstvě natrhaných bylinek. Ke každé svačince pořádná porce čerstvé zeleniny nebo ovoce.  Stravování v naší školce se proměnilo a je pro všechny jedna velká radost.

V naší kuchyni se vždy dětem vařilo poctivě. Polotovarům jsme se vyhýbali dlouhodobě. Už i tím, že jsme zapojeni v projektu Ekoškolka, kde jedním z probíraných témat s dětmi je právě JÍDLO, kvalitní stravování pro nás byl základ. Zapojením do projektu Skutečně zdravá škola jsme ale nad jídlem a použitými surovinami začali více přemýšlet, vymýšlet nové způsoby a kombinace tak, abychom dětem dali na talíř to nejlepší, co můžeme. Aby pro ně jídlo bylo lákavé vzhledem i chutí a my při tom použili ty nejkvalitnější suroviny především od lokálních dodavatelů.

Nechali jsme si provést analýzu školní jídelny, prošli jsme veškeré zásoby ve skladu, zaměřili se na jejich složení, pořádně pročetli etikety. Co nevyhovovalo, muselo pryč. Provedli jsme také monitoring soli. I když se říká, že sůl je nad zlato, občas je potřeba ubrat, zejména když vaříme pro ty nejmenší. A tak i na soli se mírně ubralo. Většina mražených surovin se nahradila čerstvými – především v sezónním období. Rozšířili jsme vyvýšené záhony na naší školní zahradě a společně s dětmi pěstujeme zeleninu i ovoce, sledujeme jejich růst, pečlivě se o ně staráme a pak si na nich s radostí pochutnáme.

Mléčné výrobky i pečivo kupujeme dětem z místní Ekofarmy Javorník, hovězí maso nám nově dodává pan Lysák z farmy z Bylnice. Zeleninu a ovoce nakupujeme od českých farmářů. Bylinky si děti pěstují v květináčích. Dětem jsme postupně vyřadili sladkosti, ubralo se cukru, doslazujeme medem. Sirupy jsme nahradily kvalitními ovocnými šťávami. Největší důraz ale klademe na pití čisté vody, kterou si dle sezóny ochutíme např. bylinkami nebo ovocem.

S dětmi si o jídle povídáme, aby věděli, odkud to, co dostanou na talíři, pochází a často se mohli v kuchyni u paní kuchařky seznámit se samotným procesem přípravy jídla. Větší děti se mohou na přípravě svačinky podílet sami. Sami si mohou namazat chleba pomazánkou a posypat libovolnými bylinkami, více je to pak motivuje, aby vše co si sami připravili, z talíře snědli. Sami se také obsluhují i při obědech, kdy si nalévají polévku. Každý si tak může sám určit velikost porce a zabraňujeme tím plýtvání jídla. 

Do projektu se nám podařilo zapojit také rodiče. Na chystané školkové akce nám ochotně nabízeli pomoc s přípravou zdravého občerstvení. Poprosili jsme je, aby na oslavy dětem do školky pokud možno nenosili sladkosti a tak jsme vždy potěšeni, když přinesou ovoce, různé ovocné dorty, domácí muffiny nebo třeba „jen“ nafukovací balónky nebo omalovánky, které mnohým dětem udělají daleko větší radost než lízátko. Zjistili jsme, že v tomto jsou někteří rodiče velmi kreativní a za to jim opravdu moc děkujeme.

Po konzultaci s koordinátorkou programu jsme s radostí zjistili, že všechny požadované body pro získání bronzového titulu bychom měli mít téměř splněny. Teď už nám tedy zbývá jen poslední krok – vše sepsat, doložit a odeslat žádost o certifikát a pak se jen těšit, že na jaro spolu budeme moci náš úspěch, v který všichni tak doufáme, oslavit.

Děkuji všem pracovnicím MŠ, především paní kuchařce, která měla a má dostatek trpělivosti při zavádění nových surovin a zkoušení nových jídel. Děkujeme rodičům, kteří se do projektu s námi zapojili a jakýmkoliv způsobem nám v průběhu snahy o získání titulu pomáhají. A děkuji třeba také vám, kteří jste si tento článek přečetli, a mohl vás třeba i určitým způsobem motivovat k mírnému přehodnocení jídelníčků vašich dětí i doma.

Držte nám palce, ať to dotáhneme do úspěšného konce.

Ilona Hrnčiříková

vedoucí školní jídelny

Zpět na výpis