Článek o zapojení ZŠ Kněžice do projektu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA

5. 10. 2017

Jak jsme ke skutečně zdravé škole přišli …

Již velmi dávno řekl jeden moudrý pán, Pythagoras

„  Zvol to nejlepší.

Zvyk to brzy

přemění

v příjemné

a snadné.“

Lidské zdraví je hodnota, o které je potřeba pečovat a chránit ji. Ten správný čas je právě teď               .

 19. srpna 2018 uplyne 160 let od založení naší malé školy. To jistě stojí za pochlubení.  Panuje zde poklidná a tvořivá atmosféra. Pod vedením tří dobrých učitelských duší (milé paní ředitelky Mgr. Marcely Jiráňové), paní učitelky Mgr. Pavly Karáskové a paní vychovatelky Agneši Medřické) se žáčci těší na každý další zajímavý den ve škole. Výuka je samozřejmě přizpůsobována individuálním potřebám dětí. Zvonění tu neuslyšíte, není třeba, jen by děti (i pedagogy) stresovalo a rušilo je při výuce.

Než jsme se zapojili do projektu „Skutečně zdravá škola“, velice často jsme pořádali různé akce a projekty podporující lásku k přírodě, zdravý životní styl a rozvoj venkova.  Přišlo nám to normální, běžné, samozřejmé. Zorganizovali jsme přednášku o zdravé výživě s ochutnávkou od paní Jany Janouškové, která napsala knihu „Kuchařka pro tělo i duši“. Pravidelně se zapojujeme do projektu 72 HODIN. Žáci, kteří slaví narozeniny či svátek, již několik let nosí do školy místo bonbónů a sladkostí ovoce či zeleninu, případně doma upečenou dobrůtku v podobě štrůdlu, bábovky atp. Není výjimkou pohoštění v podobě rajčat, okurek, jablíček, mrkví nebo hlávky zelí.

Protože jsme školička rodinného typu, je samozřejmostí, že obědváme společně se žáky. Jsme si vědomy, že děti se učí nejlépe příkladným názorem. Již několik let jsme „bojovaly“ o zlepšení kvality obědů ve školní jídelně. Považovaly jsme za samozřejmost vařit pro děti z čerstvých základních potravin a používat co nejméně polotovarů, dochucovadel a jiných nešvarů. Jak zde bylo již zmíněno, jsme škola rodinného typu, tak jsme chtěly, aby i jídlo ze školní jídelny bylo jako od maminky či babičky. Kvalitní a hlavně s láskou připravené. Aby se vařilo s rozumem a chutí. Tuto myšlenku se nám podařilo prosadit. Jsme za to ohromně rády.  Nyní se v naší jídelně vaří „jako doma“ – kvalitně, zdravě, chutně a s láskou. A co na to naši žáci? Každý den se těší, co dobrého jim paní kuchařka uvařila.

I když náš program byl na projekty bohatý, neprezentovali jsme naše aktivity veřejně. Měli jsme radost, že se u nás dětem líbí a těší se do školy. Účast v projektu „Skutečně zdravá škola“ nám otevřela nové dveře: Na webu máme možnost pod profilem naší školy prezentovat své projekty a plány a podělit se tak o zkušenosti s ostatními. Inspirujeme se od jiných zapojených škol. Program Skutečně zdravé školy nám nabízí mnoho kvalitních výukových materiálů (kalendář aktivit, normovaný jídelníček i s recepty pro školní kuchyň, … ), pracovních listů (na farmě, příběh jídla, rok v zahradě …), podnětných nápadů a projektů – např. projekt „Týden s prarodiči na školní zahradě“ Tato myšlenka setkávání generací nás nadchla, a tak jsme s rodiči a prarodiči založili bylinkový záhonek a připravili pohoštění jak pro rodiče (samozřejmě společně s dětmi), tak si připravili rodiče pohoštění pro nás. Samozřejmě nechyběly „babiččiny buchty“.

Další projekt, který jsme uskutečnili, bylo „Vánoční pečení“. Kdy jsme s dětmi připravili vánoční pohoštění. Podstatou bylo, nechat žáky pracovat od začátku do konce samostatně. Děti si sami zadělaly těsto na medové perníčky, které následně upekly a ozdobily vlastnoručně připravenou polevou. To vše jsme zapili výborným vánočním punčem, také dětskou rukou uvařený, voněl tak pronikavě, že jsme ho ještě druhý den ve škole všichni cítili a přinesl nám voňavou vánoční atmosféru.

Když roztál sníh a všude rozkvetly květiny, rozhodli jsme se s dětmi, že tu krásu ochutnáme. Připravili jsme výborný jarní květinový salát s celozrnným chlebíkem s máslem a originální zeleninovou výzdobou. A protože s prací roste chuť k jídlu, vše jsme společně s chutí a radostí snědli.

Do budoucna plánujeme realizaci projektu „Školní výuková zahrada – Hurááá do zahrady“, kdy jsme za podpory „Skutečně zdravé školy“ vypracovali s paní Ing. arch. Danou Václavíkovou krásný a zajímavý návrh naší školní zahrady. Všichni se velmi těšíme.

Dále plánujeme pokračovat ve vaření s dětmi, realizovat projekt „Rok na zahradě“ z webu SZŠ, navštívit farmu Košík (kozí farmu  Pěnčín jsme už navštívili). Zapojit a edukovat rodiče (jak připravit skutečně zdravou svačinku školákovi),a také navštívit konferenci SZŠ 4. listopadu.

Zpět na výpis