Program Skutečně zdravá škola transformuje nejen školní stravování: za 10 let se zapojilo 586 škol a 96 000 dětí

23. 6. 2025
Skutečně zdravá škola

Program Skutečně zdravá škola slaví 10 let působení v České republice. Za tu dobu jím prošlo více než 580 škol s téměř 100 tisíci dětmi, žáky a studenty. Program představuje komplexní iniciativu propojující zdravé stravování, environmentální vzdělávání a podporu regionálních producentů. Program prokázal, že škola může být katalyzátorem pozitivních společenských změn a mostem mezi teorií udržitelného rozvoje a každodenní praxí. Jeho další rozvoj a rozšíření je klíčové pro budování udržitelné a spravedlivé společnosti pro budoucí generace.

Program Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program zaměřený na kvalitní a udržitelné školní stravování a vzdělávání o jídle. „Od svého vzniku v roce 2014 se stal respektovanou iniciativou, která propojuje školy, lokální farmáře, rodiče, žáky a veřejnou správu v celé České republice. Podařilo se nám transformovat školní stravování a vzdělávání ve více než pěti stovkách škol napříč republikou, přičemž program pozitivně ovlivnil život téměř 100 tisíc dětí a žáků,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

Klíčové výsledky za dekádu působení

Program dosáhl impozantních čísel, která dokládají jeho systémový dopad na české školství:

  • 586 škol se dosud zapojilo do programu napříč Českou republikou
  • 96 000 dětí a žáků aktivně participovalo na programových aktivitách
  • 3 800 tun potravin ročně nakupují školy od regionálních dodavatelů
  • 394 milionů Kč ročně zaplatí školy za regionální potraviny
  • 1 000+ pracovníků školních jídelen bylo proškoleno v udržitelných praktikách
  • 1 000+ vzdělávacích akcí bylo dosud realizováno

Zapojení škol napříč kraji

Nejvíce škol zapojených v programu je na konci školního roku 2024/2025 v Ústeckém kraji (35), dále pak v Královehradeckém kraji (33), ve Středočeském kraji (31) a v Moravskoslezském kraji (30). Nejméně škol je zapojeno v Karlovarském kraji (3), v kraji Vysočina (7) a v Plzeňském kraji (8).

Ústecký kraj má také nejvíce certifikovaných škol: 3 zlaté, 3 stříbrné a 5 bronzových. Splnit náročná zlatá kritéria programu Skutečně zdravá škola se zatím podařilo Mateřské škole Dobroměřice, Mateřídoušce Brno, Mateřské škole Semínko v Praze, Mateřské škole Veltěže, Mateřské škole Fügnerova Louny a Mateřské škole Veletiny.

Zásadní změna v kvalitě školního stravování

Program přinesl zásadní transformaci školních jídelen. Zapojené školy nyní nabízejí pokrmy převážně z čerstvých, sezónních surovin a často z bioproduktů od regionálních dodavatelů. Minimálně 75 % všech pokrmů se připravuje z čerstvých, nezpracovaných surovin a až 80 % potravin pochází z regionu zapojených škol.

Rozvoj klíčových kompetencí pro 21. století

Program Skutečně zdravá škola podporuje rozvoj znalostí, postojů a dovedností potřebných pro udržitelný život prostřednictvím zážitkové pedagogiky. Žáci se učí vařit, pěstují si vlastní zeleninu na školních zahradách, navštěvují farmy a zapojují se do projektů o udržitelnosti. Výsledky jsou měřitelné: 100 % škol potvrzuje, že program pomáhá rozvíjet hodnoty a postoje vedoucí k udržitelnosti, 87 % škol uvádí pozitivní vliv na rozvoj klíčových kompetencí žáků.

Podpora regionální ekonomiky

Ekonomický dopad programu je značný. Školy každý rok nakoupí potraviny za téměř 400 milionů korun, přičemž většina těchto peněz zůstává v regionu. Farmáři a výrobci potravin tak získávají stabilní odbyt prostřednictvím školních jídelen, což přispívá k udržení pracovních míst ve venkovských oblastech a k rozvoji místních ekonomik.

Naplňování globálních cílů udržitelnosti

Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN, což z něj činí komplexní nástroj pro implementaci Agendy 2030. Nepracuje s jednotlivými cíli izolovaně, ale vytváří synergické efekty mezi různými oblastmi udržitelného rozvoje.

Úspěšný model: Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj představuje příklad nejúspěšnější implementace programu na krajské úrovni. Za poslední dva roky se podařilo vybudovat funkční ekosystém podpory, kdy se počet zapojených škol zvýšil z 15 na 29 a již 4 školy získaly bronzový certifikát Skutečně zdravé školy. Kraj poskytuje školám finanční podporu přes 100 tisíc korun ročně, zajišťuje školení pracovníků a koordinuje aktivity s dalšími krajskými strategiemi. Tento úspěšný model může sloužit jako inspirace pro další regiony.

Vize do budoucna

Program má potenciál stát se součástí systémové transformace českého školství směrem k udržitelnosti. Jeho rozšíření na celostátní úroveň by mohlo přinést zlepšení zdraví celé generace dětí, posílení potravinové soběstačnosti České republiky, akceleraci ekologické transformace zemědělství a rozvoj venkovských regionů. „Program prokázal, že škola může být katalyzátorem pozitivních společenských změn a mostem mezi teorií udržitelného rozvoje a každodenní praxí,“ říká Tom Václavík.

Dopadovou studii programu Skutečně zdravá škola si můžete stáhnout zde

Zpět na výpis