Díky podpoře společnosti Lidl vznikne ve Skutečně zdravých školách šest nových jedlých zahrad

19. 5. 2022

V březnu letošního roku zahájila společnost Lidl spolupráci s programem Skutečně zdravá škola. Cílem spolupráce je pomáhat vytvářet kulturu zdravého a udržitelného stravování ve školách. Prvním výsledkem spolupráce je výběr šesti škol, které díky úspěchu v grantové výzvě získávají finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Do grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo své projekty 21 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Zástupci programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl vybrali celkem šest škol, z nichž každá získá 100 000 Kč na realizaci jedlé zahrady a zároveň metodickou podporu při jejím budování.  „Z velkého zájmu máme obrovskou radost. Všechny žádosti byly velmi kvalitně zpracované – ukazuje se, že téma vzdělávání na školních zahradách je aktuální a populární. Rádi bychom podpořili všechny školy, to ale bohužel nejde. Výběr byl opravdu těžký," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Nová jedlá školní zahrada bude v následujícím roce vybudována v těchto školách: Fakultní základní škole Otakara Chlupa v Praze 13, Mateřské škole 28. října Turnov, Mateřské škole Řestoky (okres Chrudim), Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína, Základní a Mateřské škole Dětenice (okres Jičín) a v Základní a Mateřské škole Ludgeřovice (okres Opava).

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro děti zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch.

Podmínkou výzvy je zapojit do budování školních jedlých zahrad nejen děti a pedagogy, ale také rodiče a členy školní komunity, pro něž mohou být školní zahrady prostorem pro komunitní setkávání. „Těšíme se na kreativní projekty, které počítají se zapojením dětí, pedagogů i zaměstnanců školních jídelen. Mít pozemek, který školní tým dokáže přetvořit tak, aby děti mohly pozorovat a starat se o to, co jim pod rukama vzejde, má smysl. Mnohokrát jsme z úst dětí slyšeli, jak je to baví! Jak se těší, co si samy z úrody připraví nebo odnesou do školní jídelny. Neskutečně jim fandíme,“ říká Karolina Kallmünzerová, manažerka programu Skutečně zdravá škola.

Vítězné projekty se zaměřují na různé aspekty jedlých zahrad a využití venkovních prostor. Některé ZŠ a MŠ využijí finanční podporu k založení či rozšíření ovocných a bylinkových zahrad, vybudování venkovních interaktivních učeben, či na instalaci inovativního zavlažování. Cílem jednoho z vítězných projektů je, v průmyslu a dopravou zatížené předměstské části, dostat přírodu blíž k dětem. Další projekt cílí na mezigenerační aspekt a do péče o školní zahradu plánuje zapojit děti ze základní školy, ale i seniory z místního domova pro seniory.

„Těší nás, že můžeme podpořit školy a školky s výstavbou jedlých školních zahrad. Díky jedlým zahradám se děti naučí pečovat o ovoce a zeleninu, výpěstky budou využité ve školní jídelně a zároveň vznikne místo pro komunitní setkávání mezi školou a rodiči. V grantové výzvě zabodovaly školy a školky, které mají s pěstováním na školních pozemcích dlouhodobou zkušenost ale také školy, které jsou na poli budování školních zahrad nadšeným nováčkem.  Vítězové grantové výzvy tak mohou díky finančnímu příspěvku rozšířit své stávající zahrady o rozmanité prvky, ovocné keře a stromky, vyvýšené záhony nebo mohou díky grantu jedlou zahradu od základu vybudovat,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Program má prokázaný pozitivní vliv na zdraví dětí, jejich schopnost učit se a na udržitelnost stravování ve školách a rozvoj regionu. Čerpáme z prověřených zahraničních zkušeností.

Školy se pokoušejí o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. O roku 2015 se do programu zapojilo 485 škol z celé České republiky a 83 z nich již splnilo bronzová kritéria, 19 škol splnilo stříbrná kritéria a 2 školy splnily zlatá kritéria programu.

Ve Skutečně zdravých školách je v žácích rozvíjena iniciativa a podnikavost, aktivně se například zapojují do tvorby jídelníčků, snaží se o zlepšení prostředí jídelny, organizují školní farmářské trhy, učí se základům přípravy pokrmů a pěstitelské dovednosti. Díky návštěvám na farmách si žáci uvědomují souvislosti mezi produkcí

a spotřebou potravin a stavem životního prostředí, získávají úctu k práci zemědělců. Aktivně se zapojují do řešení problematiky plýtvání potravinami, kompostování, nákupu potravin zblízka či zhodnocování místních kulinárních tradic. Vzdělávací aktivity jsou místně ukotvené, využívají neformální vzdělávací metody zaměřené na zážitky, participaci a spolupráci žáků, často probíhají projektovou formou, vedou žáky k podnikavosti v oblasti trvalé udržitelnosti a rozvíjejí jejich klíčové kompetence a praktické dovednosti.

Program nabízí otevřený participativní proces vzdělávání - zapojení všech aktérů od žáků, učitelů, vedení školy, kuchařek, rodičů, zřizovatelů až po místní podnikatele a členy okolní komunity. Školy se aktivně zapojují do komunitního života obce. Aktivní zapojení rodičů umožňuje vedení školy získat zpětnou vazbu a zajímavé nápady.

Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu

a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN, mj. „Zdraví a kvalita života“, „Kvalitní vzdělávání“, „Odpovědná výroba a spotřeba“ a „Klimatická opatření“.

Více informací naleznete na:

http://www.skutecnezdravaskola.cz/

https://www.facebook.com/skutecnezdravaskola/

https://www.youtube.com/channel/UCo8WYUpEkTdhLZYKoQCyjnA

https://twitter.com/Skutecne_zdrava

https://www.instagram.com/skutecnezdravaskola/

Zpět na výpis