Týden s prarodiči na školní zahradě

Protože jsme se s dětmi z křešické školy a školky zapojili do projektu „Skutečně zdravá škola“, využili jsme nabídky organizátorů tohoto projektu a připravili jsme dětem ve školce takový trochu netradiční týden. Ale nebyli jsme na to sami. Pomohly nám báječné babičky našich dětí!

Proč jsme ale vůbec něco takového podnikali? Odpověď je velice jednoduchá. V dnešní době pojem zdravá výživa slyšíme ze všech stran. A tak není divu, že se toto téma dotýká i dětí ve školce. Už i takoví malí špunti mají jasno v tom, že mnohem zdravější než bonbony je ovoce a zelenina. Bohužel už mají slabší znalosti v tom, kde se taková zelenina bere. Jsou tací, kteří mají určitou představu o tom, že někde nějak vyroste. Ale je dost dětí, které považují za zdroj čerstvé zeleniny určitý obchod, kam chodí s rodiči nakupovat. A to i u nás na vesnici. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme ve spolupráci s prarodiči dětem přiblížit, jaký je vývoj některých druhů zeleniny od semínka až po sklizeň.

Jak tedy takový týden ve školce probíhal? Po pravdě řečeno, museli jsme začít už o něco dřív. Ne všechnu zeleninu lze zasít rovnou do zeminy.Proto si děti ve školce předpěstovaly sazeničky rajčat ze semínek, stejně tak jako bazalku, petrželku nebo pažitku. A v pondělí jsme začali chystat záhonky na školní zahradě a speciální truhlíky z dřevěných palet před školkou. Do těchto truhlíků paní učitelky daly igelitové folie a děti je připevňovaly zatloukáním hřebíčků. Pak si do nich nasypaly zeminu. A v úterý už jsme mohli začít sázet. Keříková rajčata do záhonků zasázela babička Jana od Gitušky. Sazenice jahod do truhlíků zase babička Bártová od Emičky a Martínka. V naší školce máme dvě třídy dětí a spotřeba zeleniny je veliká. Dětem naštěstí moc chutná a tak rajčat není nikdy dost. Takže ve středu přišly pomoct babičky od Štěpánka a Klárky, aby děti měly jasno v tom, jak dát rostlinky správně do půdy, jak zalévat nebo proč přichytit k opoře. Ve čtvrtek přišla Michalova babička předvést dětem setí semínek hrášku a ředkviček. A protože na naší školní zahradě nemáme víc prostoru pro další pěstování, muselo nám totojako malá ukázka stačit. No a teď již děti budou pilně zalévat. Čeká je dlouhé pozorování rostlinek a fází jejich vývoje – od prvních kvítečků až po první plody.

Ale aby to čekání nebylo tak dlouhé, využili jsme ochoty ještě babičky Jany od Leontýnky, která přišla do školky s dětmi připravit ovocný salát. No a nápoj smoothie z ovoce už zvládly děti připravit samy s paní učitelkou ve školce. Krájet pro nás totiž není žádný problém! 

Byl to tedy našlapaný týden, každý den něco, ale to hlavní teprve přijde. Ale na to si děti opravdu musí pár dní počkat. Prostě nic není jen tak a všechno má svůj čas. Každopádně děkujeme všem skvělým babičkám za spolupráci a nadšení, se kterým šly s námi do takové akce pro děti.

Zpět na výpis