Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol"

18. 4. 2018

Žlutý den

18. duben, sluníčko svítí, jaro v plném proudu, ale co to? Žlutý proud se valí i ze dveří kolodějské školy. Děti, pedagogové i paní kuchařky jsou oblečeni ve žlutém oblečení. Vítáme sluníčko, vítáme jaro. Avšak tato akce měla předehru již ve třídách. Děti se dozvěděly množství zajímavých informací o žluté barvě. Víte, že maximum slunečního záření je právě v oblasti žluté barvy. Nebo, že lidské oko je na žlutou barvu velmi citlivé, a proto se žlutá používá na upoutání pozornosti či varování – varovné cedulky, žlutá na semaforu, dočasné vodorovné dopravní značení, žlutá karta ve fotbale či žluté prapory při automobilových závodech. Nejkontrastnější je s černou barvou, proto jsou žlutočerné pruhy na schodech, snížených podhledech a jiných pro naše tělo nebezpečných místech. Pro zvýšení viditelnosti se používají žlutá taxi či školní busy v cizině apod. Žlutá barva je symbolem čínských císařů či v západním umění je barvou bohatství, otcovství či závisti.

Hlavní přestávka je tradičně časem, kdy děti relaxují na naší zahradě a školním hřišti. Tentokrát se žlutá světélka míhala především okolo stromů, kam zavěsila vlastnoručně vyrobená papírová sluníčka. Rázem byl na zahradě sunshine jak v Karibiku.

Do žluté se vybarvila i školní jídelna a kuchyň. Nejen zástěry a trika paní kuchařek svítily na dálku, ale především středeční oběd byl uvařen ze žlutých ingrediencí.  Děti se s předstihem seznámily s plodinami, které byly k vaření použity. Dýňová polévka a množství zajímavých informací o tykvi neboli dýni, děti zaujala informace, že v roce 1545 dostal španělský král darem neznámou žlutou plodinu – brambory. K hlavnímu jídlu jsme dostali kuřecí prsa na paprikách a děti informaci o kurech a žlutých kuřátkách a samozřejmě o žlutých paprikách a dalších druzích této plodiny. Jako příloha byla polenta se sýrem. Žlutý eidam, ochucený trochou nivy a především polenta, což většina dětí nevěděla, že pochází z rozemleté žluťoučké kukuřice. Z barvy trochu vybočil hnědý pomerančový řez s vločkami, na kterém jsme si všichni pochutnali. Stoly v jídelně paní kuchařky vyzdobily žlutými papírovými květinami, žlutými papírovými ozdobami a řetězy z těstovin. Kde na to vzaly čas, ví snad jen… ony samy. Všichni jsme si na obědě, který pomáhal připravovat i profesionální kuchař, pochutnali a jen jsme smutně sledovali, jak jsou některé děti konzervativní. Aniž by ochutnaly jídlo, které neznají, tak je vrátí a až od ostatních se dozvědí, že bylo dobré… Nutit ale děti do jídla nechceme.

Tato akce byla součástí dalšího projektu, jehož se naše škola účastní. Jmenuje se „Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol“. Součástí tohoto projektu bude školení personálu školní kuchyně, exkurze na farmu, pěstování bylinek na vlastních záhoncích, vaření s dětmi ve třídě, schůzka s vybraným lokálním dodavatelem surovin pro školní jídelnu a činnost školní stravovací komise. Výstupem bude v konci kalendářního roku projektový den se Skutečně zdravou školou, která tento projekt zastřešuje, při němž budou samy děti informovat o tom, co prožily, promítneme si videa z akcí a pochutnáme si na dětských kulinářských výrobcích. O všem Vás budeme informovat nejen v rámci povinné publicity.

Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol" 1Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol" 1Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol" 1Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol" 1Projekt "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol" 1
Zpět na výpis