Komentovaný jídelníček

Tento týden si pochutnáme na naší oblíbené rybě s restovanou kořenovou zeleninou a bramborovém pyré.

Sumeček africký:

Jsou to sumci torpédovitého tvaru těla, mají protáhlé tělo bez šupin, řitní a někdy i hřbetní ploutev bývá značně dlouhá. Ocasní ploutev může být spojená s hřbetní a řitní ploutví. Hlava je široká s příčně postavenými koncovými ústy. Kolem úst se nachází 4 páry dlouhých vousů. U této čeledi se i ve volné přírodě běžně vyskytují albinotičtí jedinci, kteří bez problémů přežívají a dále se množí. Druhy obývající jeskyně mají redukované oči nebo jsou úplně slepí.

V rybnikářství se můžeme setkat s druhem Clarias gariepinus - keříčkovec červenolemý, který je původem z Afriky. Označuje se jako sumeček africký nebo sumčík africký. Dorůstá délky 120 cm a hmotnosti přes 10 kg. Pohlavně dospívá ve věku asi 8 měsíců, kdy délka samic je asi 30 cm a samců 25 cm.

Farmový chov je hojně rozšířen, maso sumečka je vysoce ceněno pro vysoký obsah bílkovin a je kulinářskou specialitou.

Sumeček africký má velmi chutné jemné maso, bohaté na bílkoviny. Zejména děti ocení, že není cítit typickou rybí vůni. Narůžovělé filety bez kostí i kůže vynikají svým pevným masem. Hodí se ke smažení, pečení, dušení, grilování nebo pošírování. Sumeček africký pochází z české rybí farmy Fish Farm Bohemia. Proto jsou filety při dodání vždy naprosto čerstvé.

Ve čtvrtek si pochutnáme na kuřecím mase z farmy Netín.

Farmář si velmi si zakládá na dokonalém prostředí pro kuřata. Důležitá je volnost a prostor. Chov kuřat na podestýlce je nejpřirozenějším způsobem chovu. Přirozený růst a možnost pohybu mají blahodárný vliv na zdraví drůbeže. Krmiva, která se používají, obsahují rozmanité přírodní složky a naopak v nich nenajdete antibiotika, hormony či krmiva GMO.

Jídelníček také obsahuje sezonní ovoce i zeleninu.

Zpět na výpis