Jídlo a klimatická změna – jak zaujmout mladé lidi, aby se stali ambasadory změny

25.03.2024 | 15:00 - 17:00
Online platforma ZOOM

Pro koho: konference je určena pro vedení a učitele v základních a středních školách, pedagogy středisek ekologické výchovy, skautská sdružení apod.

Proč toto téma: Náš současný potravinový systém tvoří třetinu celosvětových emisí a představuje hlavní hrozbu pro biodiverzitu. Je nezbytné přejít od klimaticky náročného globálního obchodu s potravinami k podpoře spravedlivých a krátkých distribučních sítí. Navrhujeme znovu začlenit potravinové systémy do místních ekonomik, což podporuje blízkost a důvěru mezi výrobci a spotřebiteli. Věříme, že mladí lidé mají klíčovou roli v diskusích o potravinách a klimatu, a proto podporujeme každý hlas jako součást řešení. Jedním z klíčových bodů řešení klimatických změn by mělo být vzdělávání a aktivní účast občanů.

Proč bych se měl účastnit: Pokud chceme dosáhnout výrazného snížení dopadů potravinových systémů na životní prostředí, musíme se zabývat nejen tím, jaké potraviny konzumujeme, ale také tím, jak potraviny vyrábíme, distribuujeme a zpracováváme. Každý z nás může něco změnit. Je proto nutné, aby školy začlenily prvky vzdělávání k trvalé udržitelnosti v oblasti stravování a pomáhaly mladým lidem uvědomovat si dopady své volby potravin, hodnotu jídla, které konzumují, a rozvíjeli praktické dovednosti v oblasti vaření a schopnosti navazovat přímý vztah s lidmi, kteří jídlo vyrábějí. Na konferenci představíme několik možností, jak o tématu jídlo a klimatická změna učit, a představíme možnosti, jak žáky a studenty zapojit do řešení.

Cena: 1 000 Kč za neomezený počet účastníků školy, zdarma pro Skutečně zdravé školy. 

Registrace: na konferenci se registrujte vyplněním formuláře níže.

Program:

15:00 – 15:05 Uvítání účastníků, Tom Václavík, Skutečně zdravá škola, z.s.

15:05 – 15:15 Představení metodických materiálů Skutečně zdravé školy (Zemědělství a klimatické změny, Vliv zemědělství na přírodu a krajinu, Miluji jídlo, neplýtvám, Pijeme kohoutkovou…)

Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola

15:15 – 15:35 Představení knihy Klima jako příležitost, možností uplatnění ve vzdělávání žáků.

Petr Daniš, autor, ředitel vzdělávacího centra Tereza

15:35 – 15:55 Jak využít ve vzdělávání data z webu Fakta o klimatu.

Ondráš Přibyla, Milan Vítek – Fakta o klimatu.

15:55 – 16:15 Učíme o klimatu - představení nabídky vzdělávacích materiálů na téma jídlo a klimatická změna.

Petra Šimonová, pedagog v ZŠ Jílové u Prahy a spolupracovnice organizace Člověk v tísni v programu Učíme o klimatu.

16:15 – 16:30 Ekoškola a Kampaň obyčejného hrdinství – téma Jíme zdravě a ekologicky. V našich osobních životech má jídlo často větší klimatický dopad než doprava a další aspekty našeho chování. A právě Kampaň obyčejného hrdinství každý rok dává tisícům lidí příležitost s tím něco udělat. Pojďme se podívat, jak se mění přístup účastníků k tématu jídlo a jak se můžete stát hrdinou i vy.

Jan Smrčka, ředitel programu Ekoškola

Pohled studentů na vzdělávání o klimatu a angažování mladých lidí:

16:30 – 16:45 Jakub Nekvasil – tvůrce vzdělávacího projektu Klimatické dny, lokální koordinátor projektu Živá krajina, ambasador klimatického pactu a zakladatel spolku Telperion, který se zaměřuje na klimatické vzdělávání a motivaci studentů do akce

16:45 – 17:00 Viktorie Seifertová – ambasadorka České koalice pro ochranu biodiverzity, jako dobrovolník cestuje po celém světě a pomáhá projektům na ochranu biodiverzity, nebo lidí a dětí v chudých oblastech světa. Své zážitky sdílí na svých přednáškách, kterými motivuje děti mateřských, základních a středních škol po celé ČR. Mají děti v africké Gambii školní jídelnu? Jak jedí děti v Indonesii? Pomůžu klimatu změnou svého jídelníčku?

Závěrečná diskuse, shrnutí výstupů konference

Registrace na online konferenci

Registrace na tuto akci již byly uzavřeny

Zpět na výpis