Metodické materiály a návody pro učitele
Využijte ověřené materiály a inspirujte se postupy, které vám pomohou zapojit principy zdravého a udržitelného stravování do výuky i do školního života.
Jak vyhledávat
- Cílová skupina: Zúžíte materiály podle věku žáků (MŠ, 1. stupeň, 2. stupeň, SŠ).
- Vyhledávací pole: Hledejte přímo podle názvu materiálu nebo klíčového slova.
Staňte se i vy Skutečně zdravou školou!
Využijte naše metodické materiály naplno a dopřejte svým žákům zábavnou a smysluplnou výuku, která je naučí přemýšlet o tom, co jedí, odkud jídlo pochází a proč záleží na udržitelnosti.
Registrujte vaši školu do programu a získejte přístup k celému spektru výhod a podpory pro svou školu.

Jablíčka - vzdělávací karty
Objevte neobyčejnost obyčejných jablek. Máme nové karty pro předškoláky a malé školáky.
Hledáte smysluplný projekt na podzimní období? Chcete společně zpívat, objevovat a dělat pokusy, vařit, péct, ochutnávat, hrát si a tvořit? Potřebujete u dětí rozvíjet fantazii, kreativitu, spolupráci, všímavost? Oceníte, pokud děti raději sáhnou po jablíčku než po bonbónech? Chcete, aby se děti přístupnou formou dozvěděly něco o zdravé stravě a biopotravinách?
Prozkoumejte společně právě dozrávající jablka ze všech možných úhlů pohledu a všemi smysly. Máme pro vás 27 osvědčených tipů, jak na to.

Příběhy z farem
Díky hře si uvědomíme, jaká je cesta potravin na náš stůl, kolik práce stojí za výrobou potravin, v čem spočívá specifičnost zemědělství oproti ostatním odvětvím lidské činnosti a v čem spočívá hodnota biopotravin.

Desková hra "Víš, že jíš?"
Hra pro předškoláky a mladší školáky.
Důležité není jen to, CO jíme, ale také JAK jíme. Cílem hry je, aby si hráči uvědomili, jaká je cesta různých potravin na náš stůl, že jídlo si lze všímavě vychutnat a jak dokáží různé vlivy pozitivně nebo negativně působit na atmosféru u společného stolu. V rámci hry všichni hráči postupně dorazí k prostřenému stolu, přispějí svými dary ke společné hostině a společně pomalu a všímavě ochutnávají vybranou lahůdku připravenou hostitelem. Hostitelem se stává hráč, který ke stolu dorazí jako první.

Barevné Velikonoce
Velikonoční tradice u nás a v cizích zemích. Zážitky, hry, společné vaření a stolování. 23 originálních úkolů na kartách ve tvaru vajíček.
Určeno pro předškoláky a děti na prvním stupni, některé aktivity ale s úspěchem využijete také u dětí starších.

Adventní kalendář Skutečně zdravé školy
Adventní kalendář Skutečně zdravé školy nabízí aktivity pro 24 prosincových dnů před Štědrým večerem.
24 karet kalendáře obsahuje místo obvyklých sladkostí tipy na aktivity zaměřené na zdraví prospěšné potraviny, vděčnost za jídlo, vaření, vědomé jezení, tradice. Karty navrhujeme zavěsit vedle sebe na šňůru pomocí kolíčků nebo přilepit lepítky na tvrdý povrch. Každý den sejmete kartu, která je na řadě, přečtete úkol a společně s dětmi ho splníte.

Karetní hra "Voda a sucho"
Hru s kartami na téma „voda a sucho“ jsme vytvořili pro učitele základních škol jako nástroj vzdělávání žáků o příčinách, důsledcích a možných řešení problematiky sucha v krajině a lese, v zemědělské krajině, ve městě a v domácnosti.
Hra s kartami je vhodný metodický materiál do formálního i neformálního vzdělávání.

Karetní hra "SLOŽENÍ POTRAVIN"
Didaktická karetní hra pro žáky od 8 let, která pomůže odpovědět na tyto otázky: Z jakých makroživin a mikroživin se skládají potraviny?
Jaké je složení základních druhů potravin, které pravidelně jíme?
Jak se liší složení přirozených a průmyslově upravených potravin?

Karetní hra "Oslava dobrého jídla"
Tuto karetní hru jsme vytvořili jako doprovod ke společné hostině na oslavu dobrého jídla. Hostinu můžete uspořádat při různých příležitostech, například jako součást jarní akce „Týden s (pra)rodiči na školní zahradě“, v červnu jako součást rozlučkové hostiny s deváťáky, nebo na podzim v rámci vašeho školního farmářského trhu. Hostinu můžete ale připravit také jako součást Dne otevřených dveří ve škole nebo první třídní schůzky s rodiči prvňáčků. Společná příprava a konzumace jídla je skvělý způsob, jak prolomit ledy a lépe se poznat.

Ze statku do školy
Prostřednictvím souboru příkladů osvědčených postupů v oblasti výuky v terénu v různých zemích EU byl vytvořen vzdělávací program pro pedagogy, který umožňuje zakomponovat zkušenosti z výuky v terénu do formálního i neformálního vzdělávání.
Vzdělávací program Ze statku do školy rozvíjí environmentální výchovu směrem k aktivnímu, venkovnímu a participačnímu pojetí a vytváří podmínky pro spolupráci školy s místní občanskou komunitou a podnikatelskou sférou.
Vzdělávací program obsahuje popisy projektů v těchto oblastech: Digitální projekty, Farmářské projekty, Jídlo a vaření a Pěstitelské projektu.