Metodické materiály a návody pro učitele

Z navržených témat vyberte oblast, která vás zajímá. Můžete zvolit i cílovou skupinu, hledat i podle názvu nebo klíčového slova.

• Klimatické změny a zemědělství
    Odkud pochází jídlo
    Zemědělství a příroda

Karetní hra "Voda a sucho"

Hru s kartami na téma „voda a sucho“ jsme vytvořili pro učitele základních škol jako nástroj vzdělávání žáků o příčinách, důsledcích a možných řešení problematiky sucha v krajině a lese, v zemědělské krajině, ve městě a v domácnosti.

Hra s kartami je vhodný metodický materiál do formálního i neformálního vzdělávání.

Postup hry s kartami:

Karty jsou rozděleny do 3 skupin: 1. modré příčiny, 2. červené důsledky, 3. zelená řešeni.  Každá ze skupin obsahuje 4 karty – podskupiny: A - krajina a lesy, B - zemědělství-pole,  C - města, D - dům.

V každé podskupině jsou popsány 4 projevy - situace, které lze spojovat s podskupinou modrou, červenou a zelenou.

G jsou vlivy globální, L jsou vlivy lokální. Na seskládaných kartách si lze ukazovat, jak lokální vlivy ovlivní situaci globální.

Hráč se může snažit získat co nejvíce karet červených, modrých nebo zelených, ale vyšší hodnotu má získaní karet podskupiny A, B, nebo C. Například podskupina A: 1Aa, 2Aa, 3Aa – hráč tak získá příčiny, důsledky a řešeni jedné situace. (Zde A. krajina a lesy - odvodnění krajiny.) Nebo 1Ca, 2Ca, 3Ca, kdy číslo jsou příčiny, důsledky a řešení, první písmeno značí krajinu, zemědělství, město, nebo dům. Tady je C město. Až poslední stejné písmeno charakterizuje vývoj konkrétního projevu – situace od příčiny přes důsledek až po řešení. Něco jako postupka u hry v kostky.

Z karet vytvoříme balíček, položíme na stůl popisem dolů, hráč si vždy vezme jednu kartu.  Vyhrává ten z hráčů, který má seskládanou jednu z uvedených posloupností nebo kdo jich dokáže seskládat nejvíce. Nakonec hráčům v ruce zůstávají karty přebytečné, které si směňují kartu za kartu podle toho, jakou si ten který hráč rozhodne zvolit posloupnost.

Pro mladší hráče: karty umístíme na hromádku popisem nahoru a děti hledají a tvoří vláček z trojek, dvojek, jedniček, nebo z áček na konci, céček na konci, béček na konci, déček na konci. Pak si přečtou příběh, který si poskládali.

Karty si můžete vytisknout ze souboru níže. Kompletní návod pro učitele, jak karty používat, je ke stažení zde

Karty byly vyrobeny v rámci projektu "Rozvoj programu Skutečně zdravá škola", který finančně podpořil Státní fond životního prostředí.

• Zdravá výživa

Karetní hra "SLOŽENÍ POTRAVIN"

Didaktická karetní hra pro žáky od 8 let, která pomůže odpovědět na tyto otázky:

• Z jakých makroživin a mikroživin se skládají potraviny?
    • Jaké je složení základních druhů potravin, které pravidelně jíme?
    • Jak se liší složení přirozených a průmyslově upravených potravin?

Karty si můžete vytisknout ze souboru níže. Kompletní návod pro učitele, jak karty používat, je ke stažení zde

Karty byly vyrobeny v rámci projektu "Zdravé a bezpečné potraviny do českých škol", který finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.

• Jak si vybíráme jídlo

Karetní hra "Oslava dobrého jídla"

Tuto karetní hru jsme vytvořili jako doprovod ke společné hostině na oslavu dobrého jídla. Hostinu můžete uspořádat při různých příležitostech, například jako součást jarní akce „Týden s (pra)rodiči na školní zahradě“, v červnu jako součást rozlučkové hostiny s deváťáky, nebo na podzim v rámci vašeho školního farmářského trhu. Hostinu můžete ale připravit také jako součást Dne otevřených dveří ve škole nebo první třídní schůzky s rodiči prvňáčků. Společná příprava a konzumace jídla je skvělý způsob, jak prolomit ledy a lépe se poznat.

Hra „Oslava dobrého jídla“ je také ideální doplňkem aktivity Skutečně zdravé školy „Sejdeme se u stolu“, která pomáhá propojit různé generace a sociální skupiny prostřednictvím sdílení dobrého jídla. Hostinu „Sejdeme se u stolu“ můžete zorganizovat kdykoli v průběhu roku.

Používání karet

Přiložená karetní hra Oslava dobrého jídla je navržena tak, aby podnítila příběhy a vzpomínky na jídlo a lidi, které máme rádi, a aby inspirovala nový způsob nahlížení na potraviny, které si vybíráme k jídlu.  Každá karta je navržena tak, aby se hry mohl účastnit každý z hostů. Zapojujte karty v průběhu celé hostiny. Především se pokuste zajistit, aby měl každý z hostů příležitost sdílet svůj příběh i naslouchat příběhům ostatních. Pokud se na všechny karty nedostane, uložte si je na další oslavu. Celý návod si stáhněte zde

Karty si můžete vytisknout ze souboru níže.