Proč pít vodu ve školách? Fakta a čísla

Voda a zdraví

• Více než 20 procent dětí v EU má nadváhu nebo obezitu. Tyto údaje se v posledních desetiletích značně zvýšily.
  • Spotřeba nápojů s přidaným cukrem je často spojována s obezitou u dětí. Téměř 40 procent cukru spotřebovaného malými dětmi je ve formě nápojů s přidaným cukrem.
  • Propagace a nabídka pitné vody ve školách působí preventivně proti vzniku nadváhy a obezity.
  • 20 až 90 procent dětí v Evropě starších 6 let má zubní výplně jako důsledek zubního kazu.
  • Spotřeba sladkých nápojů může vést ke kažení zubů a výsledným výplním. Toho lze zabránit podporou konzumace nápojů bez cukru.

Konzumace pitné vody ve školách je klíčem k prevenci obezity a zubního kazu.

Konzumace vody a schopnost učení

• Téměř polovina školních dětí nemá nezbytný minimální příjem tekutin
  • I malá dehydratace může způsobovat kognitivní poruchy, únavu a bolesti hlavy, které negativně ovlivňují schopnosti učení a výkonnost ve škole.
  • Správná hydratace je důležitým předpokladem pro soustředění a výkon ve škole.

Konzumace pitné vody podporuje výkonnost.

Konzumace vody a životní prostředí

• Podpora ochrany a udržitelného využívání vodních zdrojů je důležitým cílem tohoto projektu.
  • Každou minutu se po celém světě prodá milion plastových lahví a toto číslo do roku 2021 vyskočí o dalších 20 procent.
  • Plastové lahve jsou jedním z nejčastěji vyplavovaných plastových předmětů na evropských plážích.
  • Školy, které neumožňují používání plastových lahví na jedno použití, hrají důležitou roli při naplňování strategie EU pro plasty (EU Plastics Strategy).

Vzdělávání zvyšuje povědomí o důležitosti ochrany vodních zdrojů a životního prostředí.

Konzumace kohoutkové vody snižuje množství odpadního plastu.

Každý den si lidé na světě koupí 1,3 miliardy plastových lahví s vodou a jinými nápoji. Na obrázku toto množství ve srovnání s výškou Eiffelovy věže.